Maliny budou plodit až do pozdního podzimu, pomůže zálivka z hrachové vody

Pokud si chcete letos užít opravdu maximální úrodu malin, měli byste si k ruce vzít málo známou (ale velmi užitečnou) hrachovou vodu.

i Zdroj fotografie: Allen Watkin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maliny – ostružiník maliník (Rubus idaeus) někdy nazývaný též maliník obecný z čeledi růžovité – patří na českých zahradách mezi velmi oblíbené ovoce, a to z dobrého důvodu. Nejen, že jsou maliny chutné, ale také plodí (při náležité péči) až do pozdního podzimu a poskytují bohatou úrodu těm, kteří se o ně náležitě starají. Jedním ze způsobů, jak si zajistit úspěšnou sklizeň malin, je použití hrachové vody jako přírodního hnojiva.

Zaměřte se na výživu

Hnojení malin patří k velmi důležitým úkonům při péči o ně. Na trhu je k dispozici mnoho hnojiv, ale některé méně známé možnosti, jako je hrachová voda, mohou mít také opravdu významný vliv na množství a kvalitu plodů. Nestojí vás skoro nic a její aplikace je opravdu snadná. A jak tuto šikovnou výživovou směs aplikovat?

Pro vytvoření hnojiva smíchejte jeden šálek rozmixovaného hrášku s jedním litrem vody a nechte odpočinout přes noc. Poté vše přeceďte. Vznikne tak koncentrované přírodní hnojivo, které je třeba před aplikací zředit vodou. Na každý litr koncentrátu přidejte tři litry vody. Alternativně namočte jeden šálek hrášku do dvou litrů vody, kbelík odložte na den na teplém místě a poté aplikujte (bez cezení) přímo ke kořínkům (podobně lze použít i bramborové slupky).

Kdy používat hrachové hnojivo

Nejvhodnější doba pro aplikaci hnojiva z hrachu je květen, a to ideálně těsně před tím, než keře maliníku začnou kvést. Zahradníci, kteří používají tuto metodu, hlásí nárůst počtu vyprodukovaných plodů, přičemž výsledné plody jsou často větší a sladší než ty, které vzniknou u jiných způsobů výživy a obsahují také více užitečných látek (například vitamínů B, C, provitaminu A, zinku a hořčíku).

Řez malin iZdroj fotografie: Freepik

Na co ještě myslet

Kromě hnojení je také důležité zajistit, aby rostliny maliníku dostávaly po celou vegetační sezónu dostatek vody. To platí zejména v obdobích sucha, protože maliny mají mělké kořeny a mohou se rychle vystresovat, pokud je půda příliš suchá. K zajištění zdravé úrody tedy pomůže pravidelná zálivka, ať už zahradní hadicí, konví nebo kapkovým závlahovým systémem. A neměli byste zapomínat ani na správný mulč. Všeobecně platí, že silné a zdravé rostliny se snáze vypořádají se škůdci. Vašim malinám se tak pravděpodobně vyhne i:

  • malinovník šedý (Byturus ochraceus)
  • a malinovník plstnatý (Byturus tomentosus).

Půdu pod malinami je možné mulčovat například posekanou trávou, slámou, senem, pilinami nebo třeba jehličím (u něj však pozor na změnu pH půdy, je totiž kyselé). Použití hrachové vody jako přírodního hnojiva je pak opravdu účinným a zároveň ekologickým způsobem, jak podpořit zdravý růst a zvýšit množství a kvalitu produkovaného ovoce. Kombinací s pravidelnou zálivkou a správným prořezáváním si budete moci užívat lahodnou a výživnou sklizeň po mnoho let.

Jak se o své malinové keře staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články