Slupky od brambor poslouží jako hnojivo, maliny ho milují

Pokud pěstujete maliny a chcete je hnojit přírodně, využijte k tomu bramborové slupky. Keře budou silnější a odolnější.

Maliník zaplodí ostošest – stačí ho v dubnu a květnu pohnojit i Zdroj fotografie: Mako / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Není lepších malin, než jsou ty z vlastní zahrady. K tomu, aby maliníky bohatě plodily a maliny byly šťavnaté a sladké, je třeba věnovat pozornost správnému hnojení. Kromě úrody dostatek živin zařídí, že keře budou odolnější vůči škůdcům. Místo kupování hotových hnojiv v zahradnictví vyzkoušejte jeden z triků našich babiček. Ušetříte peníze a zužitkujete kuchyňský odpad, který by skončil v koši nebo v lepším případě na kompostu. Jako hnojivo pro maliny fungují skvěle bramborové slupky.

Kdy hnojit maliny

Maliníky jsou poměrně náročné na živiny, jejich hnojení se tedy vyplatí nezanedbávat. Obvykle se hnojí dvakrát na jaře a jednou na podzim. První várku živin malinám dodejte brzy na jaře, kdy se začnou objevovat mladé výhonky a rozvíjí se jejich kořenový systém. Čas pro druhé hnojení nastává na přelomu května a června, kdy keře začínají kvést. Naposledy se maliny hnojí na podzim, a to nejlépe kvalitním kompostem.

Bez dusíku ani ránu

Maliny se neobejdou bez dusíku, proto by hnojivo pro ně na něj mělo být bohaté. To, že keře trpí jeho nedostatkem, poznáte snadno – listy keřů jsou bledé či žluté, keře se nevyvíjí, špatně rostou a samozřejmě málo plodí. Stejně tak ale může uškodit i přebytek dusíku. Keře tehdy přerůstají a je potřeba je často přistřihovat. Navíc i v tomto případě bývá úroda slabá. Řešením je nehnojit maliny v době, kdy dozrávají plody.

Zrající plody malin iZdroj fotografie: Pixabay

Brambory jako hnojivo pro maliny

Bramborové slupky mají všechny předpoklady stát se vhodným hnojivem pro maliníky. Obsahují totiž množství draslíku, dusíku a fosforu. Příprava takového hnojiva pro maliny je velice jednoduchá. Slupky od brambor ve vhodné nádobě zalijte vroucí vodou tak, aby byly zcela ponořené. Nechte je takto odpočívat dva až tři dny. Po uplynutí této doby směs sceďte a výslednou tekutinou keře zalejte. Bramborové slupky vyhoďte na kompost.

Hnojivo pro maliny z droždí i cibule

Účinné hnojivo pro malinové i jiné keře si můžete vyrobit i z jiných kuchyňských ingrediencí. Vitamínovou bombou je obyčejné droždí. Do deseti litrů vody rozdrobte 100 gramů droždí a 100 gramů cukru. Nechte stát dvě hodiny a poté rozřeďte vodou v poměru 1:5. Hotové hnojivo použijte ihned, protože se nedá skladovat. Vhodné jsou i cibulové slupky. Nechte jich 500 gramů louhovat v 10 litrech vody po dobu dvou týdnů, poté sceďte a zalévejte.

Základní informace o tom, jak pěstovat maliny.

Jak hnojíte maliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články