Stolní ocet je multifunkčním produktem, který můžete využít nejen v kuchyni na vaření a v domácnosti jako čisticí prostředek, ale také na zahradě. Ocet není jen kyselé ochucovadlo a konzervační látka.
Je multifunkční a na zahradě ho můžete použít stejně dobře, jako v kuchyni. Jak jej používat na záhonech? Jak může takto jednoduchá složka pomoci vaší zahradě během léta?
Zbavte se škůdců snadno a rychle
Ocet lze použít jako insekticid. Zbavíte se díky němu škůdců, vyděsíte je, zabijete nebo chytíte do pasti. Drobné varování. Vždy při práci s octem myslete na své zdraví a buďte opatrní. Vždy používejte ochranné rukavice a při stříkání rostlin si chraňte obličej brýlemi a rouškou. Odstranit takto můžete nejrůznější škůdce, mšice a mušky.
Chcete se zbavit mandelinek bramborových? Dejte 200 g hořčičného prášku do 10 litrů vody a nechte stát po dobu 12 hodin. Poté přidejte 150 ml 9% octa a nastříkejte na výsadbu brambor, lilku nebo papriky. Díky této jednoduché směsi nebudete mít problémy s brouky, kteří by ničili vaší krásnou úrodu. Pokud během sezóny nějaké zahlédnete, proces okamžitě opakujte.
Ochraňte svou úrodu zeleniny
V 10 litrech vody promíchejte 10 lžic 9% stolního octa a směs aplikujte na rostliny postřikovačem. Tuto směs byste měli používat na jakékoli rostliny, na kterých se vyskytují mšice (rajčata, okurky, lilky, papriky atd.). Stejně tak se můžete tímto způsobem zbavit blech, motýlů a housenek, které napadají zelí, tuřín, ředkvičky, daikon nebo brokolici.
Chránit byste ale pochopitelně měli i ovocné stromy. Do koruny stromů a na větve dejte 2-3 řezané plastové lahve nebo kbelíky od majonézy, zmrzliny nebo jinou nádobu s tekutinou ze 2 litrů vody a 100 ml jablečného octa. Aromatická vůně návnady bude přitahovat hmyz, který se v něm utopí. Jednou za 2 týdny filtrujte obsah pastí, odstraňte mrtvé škůdce, přidejte do nádoby čerstvou směs vody a octa vraťte na místo. Postup opakujte během celé sezóny.
Ochrana proti chorobám
Ocet vám pomůže také při péči o pokojové rostliny nebo ovoce a zeleninu v květináčích. Do sklenice nalijte trochu čistého jablečného octa, zakryjte vršek nádoby lepicí fólií, nůžkami vytvořte dva malé otvory o průměru 0,5 cm. Tímto způsobem můžete chytat a ničit octomilky, které dělají vrásky každému zahradníkovi bez výjimky. Octomilka se dostane dovnitř do nádoby, ale nebude se moci dostat ven.
Stejně dobře ocet také ničí některé houbové patogeny. V kyselém prostředí se nemohou množit a umírají. To vám pomůže zejména u rostlin v květináčích, kde je mnohem větší pravděpodobnost, že se houby objeví. Stačí, když povrch trochu postříkáte trochou stolního octa a budete mít po problémech. Chcete-li se zbavit hub na rajčatech, bramborách a jahodách, vyrobte si roztok z 10 litrů vody a 8 lžic 9% octa. Tuto směs byste měli používat před a během nemoci rostlin.
Efektivní herbicid
Herbicidy zakoupené v obchodě jsou drahé a mohou poškodit životní prostředí a zeleninu a květiny v okolí. Ekonomickým a velice šetrným způsobem je vlastní herbicid na bázi octa. Použít ho můžete na všechny rostliny, které zaplavily nežádoucí oblasti květinové i zeleninové zahrady. To znamená, že to můžete použít na jakýkoli plevel, kterého se budete potřebovat zbavit.
Přiveďte k varu 1 litr vody, sundejte z ohně, přidejte 5 lžic 9% octa, 2 lžíce soli a 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla. Důkladně promíchejte, mírně ochlaďte a nalijte do postřikovače nebo nálevky a postříkejte plevel. Snažte se, aby se směs nedostala na pěstované rostliny. Několik dní po ošetření začnou plevele vysychat a poté úplně odumřou. Jedná se o šetrnou, levnou a jednoduchou možnost, jak se téměř bez práce zbavit plevele.