Jak na květnové krmení mrkví: Za popel a jód se odvděčí krásnou úrodou

Pokud si chcete letos zajistit opravdu velkou úrodu krásně narostlých mrkví, připravte si pro ně opravdu účinné hnojivo.

čím hnojit mrkev i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování mrkve (Daucus carota) má ve světě opravdu dlouhou historii. Předpokládá se, že pochází ze střední Asie. Nyní se pěstuje po celém světě a jde o oblíbenou zeleninu v mnoha kuchyních. Kromě svého kulinářského využití je mrkev známá také pro své zdraví prospěšné účinky. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny, což z ní dělá dobrou volbu pro regulaci hmotnosti. Jde také o perfektní zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů, které mohou přispět k celkovému zdraví a pohodě.

Je hnojení mrkví třeba?

Abyste zajistili, že vaše mrkev bude velká, sladká a šťavnatá, je nejlepší poskytnout jí správnou výživu. Potřebuje především fosfor, dusík, draslík a bór. K jejich doplnění lze použít minerální hnojiva nebo připravené roztoky. Ovšem oblíbené lidové tradiční prostředky jsou jak pro zeleninu, tak pro půdu, vždy tou nejlepší možností.

Jak si rozvrhnout hnojení

Hnojení mrkve by mělo být během sezóny provedeno několikrát. První by mělo proběhnout během setí, druhé po vzejití sazenic, třetí 21 dní po druhém hnojení a závěrečné 14 dní před sklizní. Toto je ideální rozvrh hnojení, ale ne vždy je samozřejmě možné jej striktně dodržovat. V takových případech můžete rostliny vyživovat jen jednou nebo dvakrát, ale zajistěte, aby alespoň jedna aplikace živin byla provedena po jejím vyklíčení. K prvnímu hnojení mrkve by mělo dojít 14 dní po vzejití sazenic se třemi pravými listy.

Květnové hnojení mrkví iZdroj fotografie: Pixabay

Skvěle se k němu hodí obyčejný dřevěný popel. Ten lze použít buď v suché formě, nebo jako roztok. Nejprve kypřete půdu v množství 250 gramů popela na metr čtvereční a záhony zalijte. K přípravě roztoku budete potřebovat 100 gramů popela a 10 litrů vody. Nechte vyluhovat a poté rostliny u základny zalijte.

Jód a jak ho dopřát mrkvi

Přidejte 20 kapek jódu (použijte například Jodisol z lékárny) do 10 litrů vody a jednoduše záhon s mrkví zalijte. Množství roztoku přizpůsobte velikosti záhonu – nic víc už dělat nemusíte. A pozor dejte i na vhodné schéma výsadby.

Květnové hnojení mrkví iZdroj fotografie: Depositphotos

Slepičí trus na mrkev

Trus namočte do vody v poměru 1:10, dobře promíchejte a nechte 12 hodin louhovat. Poté přidejte vodu ve stejném poměru a nechte uležet dalších 24 hodin (nádobu dobře zakryjte, nejde o příliš vonný proces). Hnojivo aplikujte do řádků, ale vyhněte se jeho použití během horkého počasí – mohlo by totiž poškodit listy rostlin.

Organické hnojivo z plevele

Připravte si nálev z kopřivy, pampelišky, lopuchu a pelyňku. Naplňte kbelík do dvou třetin rostlinami a přidejte vodu až po okraj. Umístěte na slunce a za občasného míchání nechte 5 až 7 dní kvasit. Jakmile se přestane tvořit pěna, nálev zřeďte vodou v poměru 1:10 a zeleninu zalijte. Nepřipravujte však toto hnojivo v kovové nádobě, protože by se mohlo zkazit. Pamatujte si také, že každé hnojení mrkve by mělo být provedeno vždy po dešti nebo zálivce.

Jak se o záhony s mrkví staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články