Bohatou úrodu okurek zařídí zálivka z obyčejné jedlé sody

Využijte suroviny ze své kuchyně a připravte si doma výživné hnojivo pro vaše okurky. Za pár korun získáte vynikající směs, kterou nakopnete rostliny k rychlejšímu růstu.

pěstování okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurek není nikdy dost, proto je třeba podniknout patřičné kroky, aby jejich úroda v létě byla co největší. Toho můžete snadno docílit, pokud rostlinám dopřejete tu nejlepší péči a podpoříte jejich růst těmi nejlepšími prostředky. Za pár korun si doma připravíte vynikající hnojící směs, za kterou se vám okurky bohatě odmění. Vyzkoušejte tento osvědčený trik a sklízejte okurky po kýblech.

Zajistěte okurkám ty nejlepší podmínky

Přestože tyto rostliny nejsou příliš náročné na pěstování, dokážou často potrápit i ty nejzkušenější zahradníky. Aby vám dobře rostly a prospívaly, musíte je umístit na to nejlepší místo, kde budou mít dostatek světla a tepla. V ideálním případě je vysaďte do skleníku, kde je teplota stabilnější a vlhkost vzduchu větší. Půda musí být úrodná a dobře propustná, jedině tak bude moci odtékat přebytečná voda.

Kdy sázet okurky

Poměrně snadné je vypěstovat si tyto plodiny ze semen, zakoupit však lze i vzrostlé sazenice, které stačí jen ve správný čas přesadit na připravené místo. Do země sázejte mladé rostliny na přelomu května a června. Pro zdravý vývoj a růst potřebují dostatek živin. Ty sazenicím zajistíte pravidelnou zálivkou vhodnými hnojícími směsi. S tímto vám pomůže i univerzální prášek z vaší kuchyně.

Mladý plod okurky iZdroj fotografie: Freepik

Čím hnojit okurky

Nejdůležitější prvky, které rostliny ke svému potřebují, jsou dusík, draslík a fosfor. Bez těchto stavebních kamenů jen těžko porostou. Nemusíte však utrácet za chemická hnojiva plná nebezpečných látek. Na dosah ruky máte ekonomičtější a ekologičtější řešení. Pomocí jedlé sody rostliny nejen skvěle vyživíte, ale také ošetříte před škůdci i vznikem nemocí.

Jaké jsou výhody jedlé sody

Pokud jedou sodu použijete hned po přesazení sazenic, stimulujete jejich růst i tvorbu kořenového systému. Hnojení v období tvorby květů způsobuje jejich větší produkci. Rostliny využijí mnohem víc energie pro jejich tvorbu, namísto vývoje zelených částí. Použití jedlé sody v období plození prodlužuje dobu sklizně a navyšuje celkový výnos okurek.

Jak používat jedlou sodu k hnojení

Hnojivo z jedlé sody si připravíte tak, že rozpustíte 80 g jedlé sody v 10 litrech odstáté vody. Roztok s touto koncentrací se hodí na první dvě zálivky. Pro třetí hnojení smíchejte jen 60 g sody s 10 litry vody a přidejte 3 až 4 kapky jódu. První ošetření okurek byste měli provést přibližně po 14 dnech od výsadby do záhonu. Za další dva týdny zálivku zopakujte, abyste výsledný efekt ještě více podpořili. Třetí ošetření pak aplikujte ve chvíli, kdy na rostlinách objevíte první plody.

Jak pěstovat okurky od semínka po sklizeň

Čím pravidelně hnojíte okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články