Pokud se vašim růžím nedaří tak, jak byste si představovali, zkontrolujte jejich podmínky. Nápravu zjednáte snadno.
Zahrada plná růží, to je sen. Růže nejen nádherně vypadají, hlavně orosené po ránu, ale mnohé druhy krásně omamně voní, až se z té vůně točí hlava. Ne nadarmo je růže královnou květin. Nepřeberně druhů i barev, keříčkové, popínavé… vybere si každý. Jako každá královna, má i růže spoustu požadavků na péči, a některé věci nesnáší. Pokud jí nevyhovíte, urazí se a nepokvete ani neporoste.
Co růže nesnáší
Královna nemůže být ve stínu, musí se skvít na slunci, kde ji každý může obdivovat. Místem pod stromy ji opravdu neuctíte. Rovněž nemá ráda podmáčení, ale ani přílišné sucho, rychlé změny teploty a silné poryvy větru. V chudé půdě nebo s nesprávným pH také nepokvete. Zkrátka Její výsost chce chráněné, ale samostatné místo, maximálně ve společnosti nízkých rostlin. Nerada se dělí o slunce, vodu a živiny.
Nejčastější chyby při pěstování
A jaké chyby dělají zahradníci při pěstování růží nejčastěji? Podívejte se na ty nejvážnější a naučte se, jak jim efektivně předcházet. Vaše růže vám budou dozajista vděčné.
Zalévání vrchem a rosení
Růže nesnášejí zálivku metodou „top“, tedy svrchu, vždy je zalévejte ke kořenům, ráno nebo večer. Ani rosení listů není vhodné, protože může způsobit rozbujení houbových onemocnění, tedy padlí, černé skvrnitosti nebo rzi. Mokré listy rovněž popálí prudké slunce.
Nesprávné nebo přílišné hnojení
Aby růže bujně kvetly, je hnojení samozřejmě nutné. Ale všeho moc škodí. Přemíra hnojiv může například způsobit zasolení půdy, různé druhy růží také potřebují rozdílný přístup, v úvahu je třeba vzít i roční období, nebo parametry půdy. Růže hnojte časně v předjaří a pak uprostřed května, kdy se začínají tvořit poupata. Hnojení můžete ještě jednou zopakovat koncem června, maximálně ovšem do poloviny července. Královna květin nesnáší zásaditou ani kyselou půdu, nejlépe jí vyhovuje ta s neutrálním pH kolem 6,5. Při této hodnotě pokvete nejbohatěji.
Neodborné prořezávání
Chybu uděláte hlavně prořezáváním v nesprávný čas. Řez růží provádějte zásadně na jaře, nikdy ne na podzim. Výjimkou je odstraňování odkvetlých květů, které naopak podnítí růst nových. Růže mnohokvěté (vícekvěté), velkokvěté a standardní stříhejte každý rok, ostatní méně často dle potřeby. Je důležité, abyste měli vhodné a hlavně ostré nástroje, tupými rostlinu zbytečně poškodíte, což je také častá chyba. Řez provádějte nejlépe v době květu zlatice (zlatého deště). V té době už budou vidět všechny uschlé, mrazem nebo škůdci, které je třeba odstranit. Nedostatečný sanitární řez je další chybou.
Obkládání kameny
Obložení kameny vypadá atraktivně a je velmi módní. Mnohým rostlinám i prospívá, hlavně těm, které mají rády suchou a chudou půdu. Jak ale už víte, růže mezi ně nepatří, takže ji kameny rozhodně neobkládejte. Není to žádná chudá příbuzná, je to přece královna.