Zalijte rajčata některou z těchto směsí a dopřejte jim extra dávku živin. Po této zálivce porostou jako splašená. V létě budete šťavnaté a velké plody sklízet po kýblech.
Abyste si mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Kromě vhodně zvoleného místa v záhonu je potřeba jim zajistit dostatek světla, tepla, vody a důležitých živin. Velikost úrody ovlivní také vhodně zvolené sousedící rostliny, které mohou výnos rajčat podpořit nebo naopak ohrozit. Dopřejte jim extra výživnou zálivku a aplikujte na ně některé z těchto přírodních hnojiv.
1. Hnojení rajčat čajem
Někteří zahradníci přidávají vylouhované čajové lístky do pěstebních nádob, kam rostliny přesazují. Rozkládající se organický materiál však přitahuje smutnice a jiné škůdce. Namísto toho si proto z čaje nebo kávové sedliny připravte výživnou zálivku. Uvařte si slabý čaj a jednou měsíčně jím rostoucí rajčata zalijte. Dodáte jim tak prospěšné třísloviny a další důležité látky.
2. Využijte k hnojení cukr
Nemusíte nutně kupovat drahá chemická hnojiva plná toxických látek. Jejich dlouhodobé používání rostlinám na vaší zahradě více uškodí, než prospěje. Namísto toho sáhněte po přírodní alternativě, díky které ušetříte peníze i životní prostředí. Do 1,5 litru vody přidejte 1 polévkovou lžíci cukru a aplikujte na rajčata. Tuto zálivku střídejte s čajovým nálevem nebo používejte současně.
3. Účinné hnojivo z droždí
Velmi oblíbené hnojivo za pár korun si připravíte z droždí. Ideálně byste touto směsí měli rajčata pohnojit týden před výsadbou do záhonu, ale použít ji můžete i kdykoliv jindy. Směs si připravíte smícháním 50 g droždí s 1 litrem vody. Nechte 1 až 2 hodiny kvasit na teplém místě, a poté nařeďte 1 litr kvasnic s 10 litry teplé vody. Ke každé rostlině nalijte 0,5 až 0,7 litru roztoku. Kvasnice v půdě pomáhají zpracovávat organickou hmotu, což umožňuje rajčatům snazší vstřebávání živin a aktivně podporuje jejich růst.
4. Nálev z hnoje
Před přesazením rajčat do terénu nebo skleníku jim můžete dopřát také vydatnou zálivku z hnoje. Tu je vhodné aplikovat 10 až 15 dní před jejich přesazením. 1 kilogram hnoje smíchejte s 10 litry vody a nalejte roztok ke kořenům rajčat. Toto dusíkaté hnojivo stimuluje růst a tvorbu zelených částí rostlin. Za tuto zálivku se vám odvděčí opravdu velkou a chutnou úrodou.
5. Aplikujte huminiová hnojiva
Tyto směsi obsahují huminiové kyseliny, které přímo podporují účinek jiných hnojiv, a navíc stimulují růst rajčat. Nadměrné množství dusíku však vede ke snížení výnosu jednotlivých keřů a zmenšení celkové úrody. Rajčata proto zbytečně nepřehnojujte, abyste jim ve výsledku více neuškodili.