Ne vždy je péče o orchidej tak snadná, jak byste si nejspíše představovali. Ke kvetení vám však mohou pomoci docela obyčejné nůžky.
Orchideje jsou oblíbené, ale náročné rostliny – tedy alespoň si to většina lidí myslí. Ve skutečnosti to však vůbec není pravda. Pokud pěstujete oblíbený Phalaenopsis alias můrovec, pak vám k úspěchu dost možná postačí jedno jediné střihnutí – u jiných orchidej však může být péče složitější. Správná péče po odkvětu totiž zahrnuje mimo jiné i ořezávání odumřelých stonků, což rostlinu uvede do klidového stavu a umožní jí znovu získat sílu pro další období květu.
Jak stříhat orchidej podle druhu
Způsob prořezávání závisí na odrůdě orchidejí. Zde je několik tipů pro ty nejoblíbenější. Orchideje, které vytvářejí pseudobulby nebo oddenky, vám dají nejvíc práce. Jde například o druhy Oncidium, Cattleya, Cymbidium a Dendrobium. Tyto orchideje kvetou z jednoletých stonků. Po odkvětu je proto nutné odříznout celý zaschlý stonek. Je však důležité poznamenat, že pseudobulby by měly být odstraněny až po cca čtyřech letech, kdy přirozeně uschnou.
Ty naopak nikdy dříve neodstraňujte – rostlině byste tím ublížili. Orchideje bez pseudobulb, jako je například oblíbená Vanda, vyžadují seříznutí suchého květenství v blízkosti nejvyššího listu. Ponechání vadnoucího stonku na rostlině způsobí, že orchidej bude vynakládat energii na jeho udržování, místo aby produkovala nové výhonky.
Phalaenopsis a jeho střih
Orchideje, které mohou znovu vykvést na stejném stonku, jako je například Phalaenopsis, lze prořezávat dvěma způsoby. První metoda spočívá v jednoduchém odřezání suchého stonku blízko nejbližšího listu. Poté by měla být orchidej přemístěna na chladnější místo (tato procedura se postará o její omlazení). Druhá metoda zahrnuje ponechání stonku v případě, že zůstane zelený. Někde se doporučuje jeho zastřihnutí za druhým nebo třetím kolínkem (počítáno od horní strany). Z tohoto stonku orchidej opět vykvete.
Období vegetačního klidu orchidejí
Pro růst orchidejí je zásadní také správná doba odpočinku. Proto je důležité tuto fázi jejího vývoje uměle navodit, a to bez ohledu na roční období. Po období květu je vhodné omezit zálivku a hnojení a počkat na úplné vyschnutí substrátu. Orchidej by proto měla být přemístěna na chladnější místo s maximální teplotou 20 stupňů Celsia.
Jakmile začne (přibližně po čtyřech měsících) zase vytvářet nové výhonky a kořeny. V tuto chvíli by se měla vrátit na své původní stanoviště. Nezapomeňte také na dobré pohnojení – nejlépe uděláte, pokud si připravíte domácí hnojivo pro orchideje, aby byly splněny jejich specifické nutriční potřeby. Stále však orchidej pozorujte a hodnoťte její stav. Jedině tak poznáte, zda je hnojení správné – orientujte se například podle vzhledu kořenů, z něhož lze velmi dobře poznat i zdraví vaší rostliny.
Jak zachránit nalomený květní stonek
Pokud orchideje vykvete, ale vy ji omylem nalomíte, můžete vše ještě zachránit. Pokud je stonek dostatečně dlouhý a máte podpůrný materiál, jako je například dřevěná hůlka nebo bambusový kolík, můžete nalomený stonek opatrně upevnit. A pomůže i jeho omotání textilní náplastí.