Co dělat s orchidejí ihned po nákupu: Vyhněte se chybám, po kterých nikdy nepokvete

Orchideje jsou v obchodech k dostání za velmi příznivé peníze. Aby však cestu domů přežily bez úhony, musíte dodržet pár kroků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchidej Phalaenopsis je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin díky svým krásným květům, které mohou na stonku v plné kráse vydržet až několik týdnů. Pokud si koupíte novou orchidej Phalaenopsis, je důležité ji správně ošetřit ihned po přinesení domů, aby se prodloužila doba kvetení a rostlina se u vás doma zároveň cítila co nejlépe.

Opatrně přeneste rostlinu domů

Orchideje jsou citlivé rostliny, takže je důležité je přenášet opatrně, aby nedošlo k poškození květin nebo listů. Proto pokud možno, umístěte rostlinu do vozíku nebo koše, a přenesete ji domů v této pozici. Pokud to není možné, opatrně rostlinu uložte do nákupní tašky, aby nedošlo k poškození. V případě potřeby ji také ochraňte před chladem a průvanem (klasický umělý obal bohužel při nižších teplotách nebo při větrném počasí nestačí).

Umístěte rostlinu na správné místo

Po přinesení domů umístěte rostlinu na světlé místo s dostatečným množstvím světla, ale chráněné před přímým slunečním zářením. Ideální je proto expozice blízko okna s východní nebo západní orientací. Orchidej Phalaenopsis také potřebuje stálou teplotu kolem 20 až 25 stupňů Celsia.

Co je potřeba udělat s orchidejí Phalaenopsis ihned po nákupu iZdroj fotografie: Freepik

Zkontrolujte vlhkost substrátu

Před zaléváním rostliny se ujistěte, že je půda vlhká, ale ne příliš mokrá. Pokud je substrát suchý, postupně zalévejte orchidej vodou pokojové teploty. Vždy ji však předtím nechte odstát. Jestliže je ovšem orchidej extrémně vysušená (nemá zelený ani jediný kořen, případně se jí dokonce už začínají vraštit listy), vyplatí se ji na 60 až 90 minut ponořit do vlažné vody (ponořen by mě být celý květináč tak, aby nedošlo k zaplavení srdíčka orchideje).

Zaměřte se i na kořeny

Při nákupu orchideje Phalaenopsis si zkontrolujte, zda jsou kořeny zdravé a nejsou napadeny škůdci nebo hnilobou. Totéž však proveďte i doma – tady máte totiž tu výhodu, že můžete orchidej z květináče opatrně vyjmout a zkontrolovat. Pokud jsou kořeny v pořádku, není nutné nic dělat. Ovšem najdete-li známky nemoci, musíte napadené kořeny odstranit a přesadit orchidej do nového substrátu, případně i do většího květináče. Ale nepřehánějte to – klíčem k úspěchu při pěstování orchidejí je vlhkost a stísněnost.

Nemocné kořeny orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Dodejte orchidejím dávku živin

Zhruba 14 dní po přinesení domů je vhodné orchidej poprvé pohnojit. Skvělá je k tomuto účelu například kávová sedlina. Ta obsahuje mnoho živin, které jsou pro rostliny velmi užitečné. Jde například o dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a mnoho dalších mikroživin, kterých mají orchideje delší dobu pěstované v nevhodných podmínkách (což je v různých supermarketech běžné) často nedostatek. Dusík iniciuje růst rostlin, fosfor podporuje tvorbu květů a plodů, draslík jim pomáhá lépe odolávat stresu a vápník a hořčík jsou důležité pro zdravý růst.

A právě těchto živin obsahuje kávová sedlina přesně tak akorát, aby vašim orchidejím s aklimatizací doma pomohly. Smíchejte kávovou sedlinu s vodou v poměru 1:2 nebo 1:3. Poměr závisí na množství hnojiva, které potřebujete a na koncentraci, jíž chcete dosáhnout. Nechte vylouhovat přes noc, přeceďte a použijte jako zálivku. Toto hnojivo můžete používat jednou měsíčně nebo jednou za dva týdny v závislosti na potřebách vašich rostlin. A použít můžete i citronovou šťávu.

Péče o orchideje Phalaenopsis je relativně jednoduchá, ale chceme-li, aby nám dobře rostly a pravidelně kvetly, zaslouží si od nás alespoň základní péči

Jak se o své orchideje Phalaenopsis staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články