Přerostlé a křupavé okurky zařídí hnojivo z fermentované trávy

Úroda okurek nemusí být vždy tak bohatá, jak si představujete. Pojistit si ji můžete hnojivem z plevelu.

Letos se o obří úrodu brambor postará obyčejná posekaná tráva i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Ne vždy je úroda okurek tak bohatá a chutná, jak byste si představovali. Pokud chcete letos problémům předejít, proveďte preventivní opatření včas. Více než skvěle vám totiž poslouží šikovné hnojivo z fermentované trávy. K jeho přípravě můžete využít veškerý materiál, který se vám nevešel do kompostu. Protože proč házet trávu do popelnice na bioodpad, když může skvěle vyživit vaše okurky?

Proč používat hnojivo z trávy

Okurky jsou oblíbenou zeleninou v mnoha kuchyních po celém světě. Jejich svěží textura a osvěžující chuť z nich dělá oblíbenou volbu do salátů, sendvičů a dalších pokrmů (v Česku je samozřejmě velmi oblíbené také jejich nakládání). K lepší úrodě vám může pomoci hnojivo, vyrobené fermentací čerstvě posečené trávy nebo jiných zelených rostlinných materiálů. Fermentační proces totiž rozkládá organickou hmotu a přeměňuje ji na bohatý zdroj živin, který rostliny snadno vstřebávají. Toto přírodní hnojivo navíc nabízí pro pěstování okurek několik výhod:

  • vylepší strukturu půdy,
  • postará se o lepší dostupnost živin pro rostliny
  • a zařídí i zvýšenou mikrobiální aktivitu v půdě, což je rozhodně žádoucí.
O dobře narostlé a křupavé okurky se postará hnojivo iZdroj fotografie: Unsplash

Vylepšení struktury půdy

Okurkám se daří v dobře odvodněné půdě, která zadržuje vlhkost a zároveň poskytuje kořenům dostatek kyslíku. Zapracování fermentované trávy do půdy zlepšuje její strukturu přidáním organické hmoty. Vláknitá povaha fermentované trávy navíc pomáhá vytvářet vzduchové kapsy, zlepšuje provzdušnění půdy a snižuje riziko přemokření. Tato optimální půdní struktura podporuje zdravý vývoj kořenů a umožňuje rostlinám okurek efektivnější přístup k vodě a živinám.

Lepší dostupnost živin

Fermentovaná tráva je zdroj živin – zejména dusíku, fosforu a draslíku. Tyto živiny jsou pro okurky v různých fázích růstu doslova klíčové. Dusík podporuje vývoj listů a stonků, fosfor napomáhá vývoji kořenů a draslík zvyšuje celkovou vitalitu rostlin a kvalitu plodů. Snadno dostupné živiny ve fermentované trávě zajišťují, že okurky dostávají vyváženou stravu během celého růstového cyklu, což podporuje jejich robustní růst a maximalizují výnos.

Úrodu okurek zvětší kyselina askorbová iZdroj fotografie: Freepik

Podpora mikrobiální aktivity

Pro optimální růst okurek je životně důležitý zdravý půdní ekosystém. A fermentovaná tráva působí jako katalyzátor mikrobiální aktivity. Fermentační proces zvyšuje koncentraci prospěšných mikroorganismů, jako jsou bakterie a plísně, které hrají zásadní roli při rozkladu organické hmoty a uvolňování živin. Tyto mikroorganismy zlepšují koloběh živin, čímž je činí pro rostliny dostupnější. Kromě toho přispívají k potlačení chorob a zlepšují celkovou odolnost rostlin okurek proti škodlivým patogenům.

Jak na hnojivo z fermentované trávy

Čerstvě posečenou zeleň vložte do plastových pytlů a lehce zalijte vodou. Pytle dobře uzavřete a postavte na sluníčko. Zhruba po 14 dnech slijte tekutinu a nařeďte ji v poměru 1:10. Tu poté použijte jako zálivku na okurky. Částečně rozloženo trávu pak zapracujte k jejich kořenům, kde bude uvolňovat další prospěšné živiny. Pro lepší účinek můžete přidat i kvasnice, které navíc nevoní slimákům.

Jak své okurky hnojíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články