Mšice dokážou zahrádkáře mnohdy značně potrápit. Stačí na ně však vyrukovat s přírodními prostředky a rychle zmizí.
Pokud se na vaší zahradě objeví mšice (a s příchodem léta jde skoro o jistotu), pak proti nim zakročte s pomocí přírodních prostředků. Jeden z nich najdete v kuchyni a ten druhý si můžete natrhat na zahrádce nebo třeba u řeky. Pokud přípravky z nich použijte správné, pak uvidíte, že se s vámi mšice navždy rozloučí
Využijte sílu octa
Ocet, který je základem většiny kuchyní, se ukazuje jako impozantní zbraň proti mšicím. A jak ho použít? Můžete si vybrat hned z několika možností.
- Vytvořte octový postřik: Smíchejte stejné díly vody a bílého octa ve spreji. Postižené rostliny důkladně postříkejte (zaměřte se na spodní strany listů, kde se často mšice ukrývají). Kyselina octová v octě narušuje buněčné membrány mšic a účinně je likviduje.
- Použijte pasti z octa: Mšice přitahuje žlutá barva. Žluté plastové kelímky nebo misky naplňte směsí octa a vody. Poté je zavěste poblíž svých rostlin a počkejte, až do nich mšice nalezou a utopí se.
Vsaďte na vůni máty
O silné vůni máty je známo, že odpuzuje mšice, což z ní činí vynikající přírodní odstrašující prostředek. I tuto skvělou rostlinu můžete použít několika způsoby.
- Pěstujte mátu kolem postižených oblastí: Pokud ji strategicky rozmístíte kolem své zahrady (a to zejména v blízkosti náchylných rostlin), budete mít vyhráno. Její silné aroma působí jako přirozený odpuzovač mšic a odrazuje je od napadení okolních rostlin.
- Mátový postřik: Udělejte si mátový postřik – je to jednoduché. Připravíte ho namočením hrsti lístků máty ve vroucí vodě. Po vychladnutí tekutinu sceďte a nalijte do rozprašovače. Nastříkejte tento roztok na své rostliny a věnujte zvláštní pozornost zejména oblastem zasaženým mšicemi. Postřik aplikujte sprej každých pár dní, abyste zachovali jeho účinnost.
- Mátové sáčky: Ušijte si malé sáčky naplněné sušenými lístky máty a rozmístěte je po zahradě (zejména v blízkosti rostlin náchylných na mšice). Vůně uvolňovaná ze sáčků tyto škůdce odpuzuje a pomáhá chránit vaše rostliny před napadením.
Další tipy pro kontrolu mšic
Při menším napadení ručně odstraňte mšice z rostlin silným proudem vody nebo pomocí rukou v rukavicích. Na zahradu si také můžete pozvat užitečný hmyz. Jde například o slunéčka nebo larvy pestřenek. Přitáhněte do své zahrady tento užitečný hmyz výsadbou vhodných květin (jde například o měsíčky a sedmikrásky) nebo s pomocí žlutých stuh uvazovaných na rostliny. Tito užiteční predátoři vám pomohou udržet populace mšic pod kontrolou.
Pravidelně také kontrolujte svých rostlina v případě potřeby rychle zasáhněte. Zdravé, dobře živené rostliny jsou totiž vůči napadení mšicemi odolnější. Zajistěte proto, aby všechny pěstované do druhy dostávaly náležitou péči, včetně vhodného zavlažování, hnojení a prořezávání a pozorujte také jejich zdravotní stav – pozor dejte zejména na zasychání a opadávání listů. Tím podpoříte jejich celkovou sílu a odolnost.