Když fíkus shazuje listy: Na vině je zálivka i vlhkost vzduchu

Fíkus může shazovat listy z několika příčin. Buď se jedná o přirozený přechodný jev, nebo o chyby v péči. Těm se ale můžete lehce vyvarovat.

Opadávající fíkus benjamina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fíkus je populární pokojovou rostlinou. Nejenže existuje nespočet druhů, které vypadají v interiérech velice dekorativně, ale patří mezi rostliny, které dokáží čistit vzduch v místnosti. Navíc je na péči velice nenáročný. Přesto se může stát, že rostlině začnou padat listy a v nejhorším případě dojde i k jejímu úhynu. To může mít několik důvodů. Někdy jde o přirozený jev, jindy je na vině nevhodná péče. V některých případech se dá fíkus zachránit, mnohem lepší je však se vyvarovat chyb v jeho pěstování.

Může jít o přirozený jev

Nejen lidé občas trpí změnou ročního období, také rostliny mohou změnu pocítit. V případě fíkusu se může stát, že začne ztrácet listy. Tento proces nastává nejčastěji koncem podzimu a může trvat až dva měsíce. V této době se pokuste rostlinu co nejméně rušit a snižte zálivku na minimum. Rostlina také může shazovat staré listy, které ji zbytečně obírají o živiny a které již nepotřebuje k procesu fotosyntézy. V tomto případě nejde o problém, fíkus se jen přirozeně omlazuje.

Fíkus je konzervativec, nesnáší změny

Pokud začala rostlina ztrácet listy zničehonic, možná jste ji vystavili náhlé změně. Ty fíkus opravdu nemá rád. Pokud ho například přemístíte na jiné místo, vystavíte ho tím zbytečně stresu. Ten může být příčinou opadávajících listů. V takovém případě bude lepší vrátit rostlinu na její původní místo. Fíkus také začne ztrácet listy, dojde-li k prudké změně teploty nebo je-li vystaven průvanu. Takový šok může vést i k tomu, že začne hynout a nelze ho již nijak zachránit. Nejlepší radou tedy v tomto případě je, vyvarovat se jakýchkoliv změn.

Fíkus pryžodárný - žlutý list iZdroj fotografie: Depositphotos

Klíčová je zálivka i vlhkost vzduchu

Fíkus je rostlinou nenáročnou na zavlažování. Obecně platí, že lépe snese krátké přesušení než přílišnou vlhkost. V přemokřené půdě mu naopak mohou uhnívat kořeny a množit se škodlivé bakterie. Pokud se tak začne dít, uhnilé kořeny odstraňte a fíkus přesaďte. Klíčovou roli v úspěšném pěstování hraje také vlhkost vzduchu. V zimě, kdy je v místnosti kvůli vytápění příliš suchý vzduch, začíná fíkus trpět. Je tedy lepší ho v tomto ročním období přechovávat v místnosti s nižší teplotou – okolo 5 stupňů Celsia.

Nedostatek živin i nebezpeční škůdci

Ačkoliv je fíkus opravdu nenáročný, může i jej potrápit nedostatek živin v půdě – zelené listy začnou usychat a žloutnout. Zkuste rostlině dopřát trochu hnojiva pro pokojovky. Dejte ovšem pozor, abyste to nepřehnali – přehnojení může vést k přerůstání keře. Problémem mohou být i škůdci, například svilušky. V tomto případě pomůže vhodný postřik, který si můžete vyrobit i sami doma. V případě fíkusu platí, že prevence je až na prvním místě – problémům je snazší předcházet, neboť rostlina se často jen těžko zachraňuje.

Rady a tipy, co dělat, začne-li fíkus ztrácet listy.

Jakou péči dopřáváte svému fíkusu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články