Ochrana rajčat před škůdci: Močovinu a síran draselný nemohou ani cítit

Rajčata patří k velmi oblíbeným druhům plodové zeleniny. Aby se jim však dobře dařilo, potřebují ochranu před škůdci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro získání bohaté úrody rajčat je zásadní chránit je před různými škůdci a chorobami a zároveň jim poskytnout dostatečnou výživu. Červen je jedním z kritických období – je totiž třeba se zaměřit jak na podporu růstu rajčat, tak i na výživu určenou pro kvetení a plození – a samozřejmě také na ochranu proti škůdcům a správnou zálivku.

Roztok močoviny pro rajčata

Pro začátek rozpusťte 50 až 60 gramů močoviny v 10 litrech vody a aplikujte tento roztok na rajčata. Takové červnové hnojení podporuje bujný vegetativní růst, jehož výsledkem jsou mohutná poupata a nakonec i chutné plody. Využitím roztoku močoviny navíc rostliny dostávají potřebné živiny a prospěšné prvky, které potřebují.

Fosforo-draselná hnojiva a jak na ně

Jakmile rostliny rajčat začnou tvořit větší množství květů, vyžadují draslík a fosfor. Abyste je dostatečně vyživili, připravte si živný roztok na bázi fosforo-draselných hnojiv. Budete potřebovat 7 až 10 gramů síranu draselného, 10 gramů superfosfátu a 10 litrů vody. Důkladně promíchejte všechny komponenty a použijte tento roztok ke hnojení.

Ochrana rajčat před škůdci iZdroj fotografie: Depositphotos

Síran měďnatý se také hodí

Pokud si všimnete, že se listy rajčat svinují, znamená to, že mají nedostatek mědi. V takových případech je vhodné použít slabý 0,1 až 0,2% roztok síranu měďnatého. Aplikujte připravený roztok na záhony jako zálivku. Ale buďte opatrní. Stojí za zmínku, že síran měďnatý je vysoce koncentrované hnojivo, které ve vysokých koncentracích může vaši zeleninu poškodit – při odměřování doporučené dávky buďte tedy opravdu přesní.

I když tyto metody mohou pomoci chránit a vyživovat vaše rostliny rajčat, je nezbytné jim věnovat i další péči. Dbát byste měli například na ochranu proti škůdcům. Zvláště obávané jsou mšice, molice a housenky. Pravidelně proto kontrolujte všechny rostliny a hledejte, zda nevykazují známky napadení. Jakékoli problémy poté okamžitě řešte pomocí vhodných organických nebo chemických metod.

Mnoho plodů bez plísně – u rajčat stačí pár kapek jódu iZdroj fotografie: Pxhere

Důležitá je i zálivka

Rajčata potřebují pravidelné zalévání, zejména během suchého období. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Obecně platí, že tato zelenina by měla být zalévána asi jednou nebo dvakrát týdně, ale to se může lišit v závislosti na počasí a typu půdy. Množství vody potřebné pro zalévání rajčat závisí na velikosti rostliny, typu půdy a podmínkách počasí. Obecně je lepší dávat rostlinám menší množství vody častěji než aplikovat jednou za čas velkou dávku vody, která obvykle vede k přemokření.

Doporučuje se také zalévat rajčata ráno, když je půda stále chladná a slunce svítí méně intenzivně. Díky tomu způsobem mají rostliny dostatek času na vyschnutí během dne, což snižuje riziko onemocnění a plísní. Zalévání ve večerních hodinách může způsobit, že rostliny zůstanou příliš vlhké přes noc, což jim může ublížit.

Jaké jsou vaše triky při pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články