Přírodní insekticid pro boj se škůdci: Mýdlové vody se bojí jako ohně

Mšice dokážou na zahradě napáchat spoustu škody. Pokud však proti nim zasáhnete včas, můžete svou úrodu ještě zachránit.

Levné řešení v podobě cibulového postřiku na mšice a mravence i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Různí hmyzí škůdci mohou způsobit značné škody na vaší okrasné zahradě, ovocných dřevinách nebo zeleninových záhonech, ale s šikovným řešením se jich můžete nadobro zbavit. A přitom nemusíte chodit do obchodu pro žádné drahé prostředky – skvěle vám poslouží docela obyčejné mýdlo.

Mýdlem proti mšicím

Věřte tomu nebo ne, ale jedním z nejlepších insekticidů vůbec je mýdlo. Je bezpečné pro životní prostředí, neškodné pro lidi i zvířata, a přitom mimořádně účinné v boji proti škůdcům. Stačí si z něj jen vyrobit postřik. A co budete potřebovat?

  • 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla (nejlépe přírodního nebo bez parfemace).
  • 1 litr vody

Vezměte 1 litr vody a nalijte ji do vhodné nádoby. Přidejte 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla a dobře promíchejte. Je důležité nepoužívat více mýdla, než je uvedeno v poměru, protože nadměrná koncentrace může rostliny poškodit. Rovněž zvolte přírodní mýdlo bez parfemace, protože ta silně vonící mohou mít na rostliny negativní účinky.

Mšice dokážou na zahradě napáchat spoustu škody. Pokud však proti nim zasáhnete včas, můžete svou úrodu ještě zachránit. iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak aplikovat postřik na mšice

Před použitím insekticidu se ujistěte, že venku panují opravdu vhodné povětrnostní podmínky. Ideální je aplikovat tento přírodní insekticid ráno nebo večer, po západu slunce. Jak na to? Naplňte postřikovač připravenou směsí vody a mýdla. Roztok rovnoměrně nastříkejte na všechny části rostliny, zejména na spodní a horní stranu listů, kde se běžně vyskytují mšice a vajíčka dalších škůdců. Ujistěte se, že je připraveným roztokem dobře pokryta opravdu celá rostlina.

Postup aplikace opakujte každých 5 až 7 dní, dokud se počet škůdců výrazně nesníží nebo dokud nebudou zcela zlikvidováni. Jestliže ovšem ani po druhé aplikaci nezaznamenáte výrazné zlepšení, zkuste množství mýdla v roztoku trochu zvýšit. Jestliže nepomůže ani to, nezbude vám nic jiného, než sáhnout po profesionálních prostředcích.

Mšice dokážou na zahradě napáchat spoustu škody. Pokud však proti nim zasáhnete včas, můžete svou úrodu ještě zachránit. iZdroj fotografie: Pixabay

Jak postřik z mýdla využít

Použití mýdlové vody jako insekticidu funguje, protože mýdlo narušuje buněčné membrány škůdců, což nakonec vede k jejich úhynu. Dusí mšice a odrazuje mandelinky a další obávané druhy hmyzu od toho, aby se na rostlinách živily. Tento přírodní insekticid je nejen účinný, ale také ekonomický a bezpečný pro životní prostředí. Poskytuje alternativu k syntetickým chemickým insekticidům, které mohou mít škodlivé účinky na užitečný hmyz, opylovače a celý ekosystém.

Klíčem k udržení zdravé a prosperující zahrady je ovšem také prevence, proto se snažte o dodržování správné zahradní hygieny, kam patří například odstraňování odumřelého nebo nemocného rostlinného materiálu a zajištění dostatečných rozestupů mezi rostlinami, aby se minimalizovalo riziko výskytu škůdců. A samozřejmě také svou užitkovou i okrasnou zahradu pravidelně prohlížejte a v případě výskytu škůdců proti nim ihned zasáhněte. Vyplatí se to.

Jak se o svou zahradu staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články