Sprej na mšice za pár korun: Efektivním bojovníkem proti nim je mýdlová voda

Zbavte se mšic ve vaší zahradě dříve, než zlikvidují vše, co jim přijde do cesty. Pro výrobu účinného postřiku poslouží kapka šedého mýdla.

S otravnými škůdci si na zahradě poradí zatracovaný pelyněk i Zdroj fotografie: Mike Lewinski / Creative Commons / Attribution 2.0
                   

Mšice jsou skutečnou pohromou pro každou zahradu. Velice rychle se rozmnožují a dokáží rostlinu zlikvidovat tím, že z ní postupně vysají všechnu šťávu. Její listy se začnou kroutit a poté hyne. Mšice také po zahradě roznáší nejrůznější choroby rostlin. Nejsou vůbec vybíravé, najít je můžete na většině okrasných květin, zeleninových sazenicích, keřích i stromech. Jakmile je zpozorujete, ihned zasáhněte. Připravit si můžete například přírodní postřik z šedého mýdla.

Na mšice platí obyčejné šedé mýdlo

Šedé mýdlo bylo kdysi součástí každé domácnosti. Dnes se vrací na výsluní, neboť jde o přípravek čistě přírodní. Proto ho můžete směle použít jako hlavní ingredienci pro výrobu spreje proti mšicím. Jednu čajovou lžičku mýdla rozmíchejte v litru vody, směs přelijte do lahve s rozprašovačem a vrhněte se do boje. Každou rostlinu důkladně postříkejte, pozornost věnujte také spodní straně listů, kde se mšice rády vyskytují. Mýdlová voda je efektivním bojovníkem, neboť funguje jak na dospělé jedince, tak larvy mšic.

Účinným insekticidem je jedlá soda

Nemáte-li po ruce šedé mýdlo, sáhněte po jiném univerzálním pomocníkovi domácnosti – jedlé sodě. I z ní můžete vyrobit účinný přírodní insekticid ve formě postřiku. Do jednoho litru vody vsypte čtvrtinu čajové lžičky sody a půl lžičky olivového nebo jiného rostlinného oleje. Ten způsobí, že postřik bude dobře držet na listech rostlin a mšice se jim tak delší dobu vyhnou.

Mšice, slunéčko a mravenec iZdroj fotografie: Pixabay

Znepříjemněte mšicím život

To, že se mšice objevily ve vaší zahradě, znamená, že tam mají pro život vyhovující podmínky. Zkuste jim pobyt u vás znepříjemnit a překonejte přírodu, aby se o problém postarala sama – nalákejte na svůj pozemek jejich přirozeného nepřítele, slunéčko sedmitečné. To láká žlutá barva, zkuste tedy rozvěsit po zahradě žluté stužky nebo hadříky. Pomůže také vysadit aromatické rostliny, které mšice nesnáší. Ohrožené růže tak může chránit například levandule, lichořeřišnice nebo šalvěj rostoucí v jejich blízkosti.

Zbavte se mšic přírodními způsoby

Jak se zbavujete mšic v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články