Pokud chcete znát tajemství pěstování toho největšího a nejchutnějšího česneku, pak vsaďte na docela obyčejný slepičí trus.
Česnek je oblíbená rostlina, která se běžně pěstuje na zeleninových zahrádkách. Má však specifické požadavky, které mohou ovlivnit množství a kvalitu sklizně. A pokud chcete pěstovat cibulky česneku velikosti pěsti, měli byste se na ně zaměřit.
Co potřebuje česnek ke své spokojenosti
V současné době je na trhu k dispozici mnoho odrůd česneku, ale všechny mají jedno společné: pro správný růst vyžadují ty správné podmínky. Nejvhodnější je proto zasadit česnek do vlhké a hlinité půdy, která je dobře propustná. I bez dokonalých podmínek však můžete vypěstovat obrovské cibule česneku – stačí mu jen dopřát to správné hnojivo.
Pomoci vám může vhodný mulč
Při snaze vypěstovat velký česnek zahradníkům často chybí ideální podmínky. Existuje však jednoduchý trik, který můžete použít a částečně tak tento nedostatek vykompenzovat. Stačí zkypřit půdu mezi řádky česneku a na ni položit třícentimetrovou vrstvu slaměného mulče. Tato technika chrání půdu před nadměrným vysycháním a vytváří ochrannou vrstvu. Za zmínku také stojí, že půda zůstává vlhká po delší dobu, což snižuje potřebu časté zálivky. A tato metoda navíc obohacuje půdu o cenné živiny, protože sláma se během sezóny zcela přirozeně rozkládá.
Jak vypěstovat česnekové cibule velikosti pěsti
Důležité je vsadit především na správnou výživu. První kolo hnojení česneku by mělo být provedeno, když rostlina vytvoří 3 až 5 listů. To je optimální doba pro posílení všech zelených částí. Česnek potřebuje v této době k tvorbě nových listů opravdu dobrou stimulaci, jinak může dojít k jejich žloutnutí a zakrnění. Nejlepší je dodat rostlině hořčík, dusík a síru hnojením slepičím trusem. A jak na to? Můžete naplnit kbelík trusem, přidat vodu a nechat ho přibližně 5 dní odstát.
Kromě toho můžete česnek hnojit dusíkem, fosforem a draslíkem v poměru 90 kg dusíku na hektar, 80 kg fosforu na hektar a 150 kg draslíku na hektar. Druhé hnojení zařazujte jen v případě, že listy česneku zežloutnou předčasně – v takovém případě vám však stačí už jen poloviční dávka. Toto schéma hnojní se hodí pro ozimý i jarní česnek – musíte se však řídit výš zmíněnými okolnostmi (například množstvím listů) a přizpůsobit je stavu rostlin na svém záhonku. Jedině tak budou vaše pěstitelské snahy úspěšné.
Proč pěstovat česnek na zahradě
Česnek je skutečnou vitamínovou bombou – obsahuje vitamíny D, B a C a také esenciální oleje a fytosteroly. Je také bohatý na dusík, sodík, draslík, vápník, hořčík a kyselinu fosforečnou. Za zmínku stojí i to, že jako prostředek lidové medicíny pomáhá při hypertenzi, podporuje trávení, posiluje imunitu, zabraňuje infekcím (např. plísňovým) a snižuje hladinu tzv. špatného cholesterolu.