Krmení česneku roztokem z močoviny. Stonek zesílí a hlavy česneku budou větší

Pokud toužíte po opravdu velké úrodě česneku, můžete ho ještě teď vyživit tím správným hnojivem. Stačí sáhnout po močovině.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hnojení česneku roztokem močoviny může výrazně zlepšit zdraví česneku i celkový výnos. Jako zahradníci jste se možná setkali s problémem žlutých listů a tenkých stonků, které se mohou negativně odrazit na kvalitě a velikosti úrody. K tomuto jevu může dojít v důsledku nedostatku živin v půdě, nedostatečné zálivky nebo přemokření (ovšem ve hře může být i poškození škůdci a chorobami). Pokud je však příčinou nedostatečný přísun živin, pak vám může pomoci právě močovina.

Jak poznat nedostatek živin

Pokud i přes náležitou péči a zálivku vypadá záhon česneku nezdravě, ale listy žloutnou a stonek se ztenčuje, jedná se pravděpodobně o nedostatek základních živin, jmenovitě dusíku, hořčíku a síry. Tyto prvky jsou zodpovědné za fotosyntézu, rychlý růst a celkový vývoj rostlin. Naštěstí lze tento problém vyřešit použitím močoviny, která obsahuje síran hořečnatý a dusík v tom správném množství.

Jak připravit roztok bohatý na živiny pro hnojení česneku?

  • Rozpusťte 3/4 polévkové lžíce močoviny a 1/4 polévkové lžíce síranu hořečnatého v 10 litrech teplé vody. Roztok důkladně promíchejte, dokud se složky úplně nerozpustí.
  • Toto množství roztoku vystačí na ošetření 1 metru čtverečního česnekového záhonu.
  • Aplikujte roztok močoviny na půdu kolem rostlin česneku a snažte se vyhnout přímému kontaktu s listy.

A mimochodem – použít můžete i hořčičný prášek, lze ho použít i k úpravě záhonů před setím nebo sázením plodin.

Kdy vysazovat česnek iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

Tento proces hnojení opakujte každé dva až tři týdny během vegetačního období, zejména během fáze aktivního růstu a tvorby cibulí. Ale jen do chvíle, kdy se listy opět krásně zazelenají. V takovém případě má česnek živin dost a další přísun výživy by mohl úrodu naopak zhatit.

Po první aplikaci roztoku močoviny byste měli začít pozorovat viditelné výsledky. Stonky česneku budou silnější, listy zelenější a velikost cibule se zvětší. Každopádně platí, že pravidelná a včasná aplikace roztoku močoviny pomůže udržet optimální hladinu živin v půdě a zajistí zdravý růst a vývoj vašeho česneku.

Pokud orchideje nekvetou tak, jak byste si představovali, zajistěte jim tu správnou výživu prostřednictvím oblíbené zeleniny iZdroj fotografie: Freepik

Co pěstovat na záhonu s česnekem

Správnou úrodu může podpořit i vysazení česneku s těmi správnými rostlinami.

  • Salát, špenát nebo rukola, jsou skvělými partnery pro česnek. Tyto rostliny mají podobné nároky na slunce a půdu jako česnek a jejich růstové tempo je kompatibilní.
  • Společné pěstování česneku a cibule je také prospěšné – tyto rostliny si mohou poskytnout vzájemnou ochranu před škůdci a nemocemi.
  • Mrkev jako rostlina s hlubokými kořeny, může také bez problémů sdílet prostor s česnekem, který roste ve vyšší úrovni půdy. Navíc česnek má tendenci odpuzovat některé škůdce, jako jsou mravenci a mšice, takže mrkev ochrání.
  • Vhodné jsou i bylinky jako petržel, tymián, bazalka nebo oregano.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při pěstování česneku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články