Skvěle připravená půda k setí a sázení. V hlavní roli hořčičný prášek

Volné záhony je třeba pro výsadbu sazenic řádně připravit. Pomoci vám může docela obyčejný hořčičný prášek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hořčičný prášek se používá jako přírodní pesticid a hnojivo. Může pomoci zvýšit kvalitu půdy a podpořit růst rostlin. Chcete-li ho použít pro přípravu zeminy, musíte dodržet správný postup. Jinak byste jí totiž spíš mohli ublížit než prospět.

Které rostliny hořčici nesnesou

Pro začátek si zjistěte, které druhy rostlin lze pěstovat pomocí hořčičného prášku. Většina druhů zeleniny, ovoce, bylin a květin s ním problém nemá (do té druhé skupiny patří třeba chilli papriky, azalky nebo meduňka). Pokud si však chcete být úplně jistí, neváhejte u plánované výsadby provést předpěstební test, abyste zjistili, zda jsou vaše rostliny schopny hořčici tolerovat.

Záhony připravte opravdu důkladně

Očistěte půdu od plevele a jiných nečistot. Odstraňte také kameny, které by mohly bránit růstu kořenů rostlin. Tato úmorná práce se vám později značně zúročí – to nám můžete věřit.

Zjistěte pH na své zahradě

Než začnete používat hořčičný prášek, je důležité znát pH a strukturu vaší půdy. Většina rostlin potřebuje pH v rozmezí 6,0 až 7,0. Pokud je příliš vysoké nebo příliš nízké, může vám právě přidání hořčičného prášku pomoci pH půdy normalizovat.

Jak na pěstování květáku, které se zaručeně vždy podaří iZdroj fotografie: pdbreen / Creative Commons / CC BY-2.0

Připravte si hořčičný prášek

Pro přípravu půdy pro pěstování sazenic je třeba použít hořčičný prášek v množství 100 g na metr čtvereční. Tento materiál je třeba důkladně promíchat s půdou. Je důležité dbát na to, aby se koncentrovaný prášek nedostal na kořeny rostlin, protože je může popálit (sazenice tedy na záhon umísťujte až poté). Nakonec záhon dobře zalijte.

Přidejte organické hnojivo

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné do záhony přimíchat ještě přidat organické hnojivo. To pomůže udržet vlhkost půdy a podpoří prospěšnou mikroflóru, která je pro růst rostlin nezbytná. Můžete použít třeba kompost nebo hnůj – nebo jakoukoli další výživu (například kopřivovou jíchu), s níž máte dobré zkušenosti.

Prášek za pár korun zvýší úrodnost půdy až dvojnásobně iZdroj fotografie: Freepik

Hořčice jako zelené hnojení

Pokud letos záhony využívat neplánujete, můžete na ni hořčici (na mysli máme hořčici setou alias Sinapsis alba) přímo zasít jako zelené hnojení. Nebojte se – máte na to čas. Hořčice se totiž jako zelené hnojivo vysévá v srpnu až září. Před setím hořčice je však třeba půdu připravit. Měla by být uvolněná, zbavená plevelů a dobře zavlažená. Pokud je půda silně zhutněná, pak předtím proveďte hlubší orbu nebo alespoň kypření. Semeno vysejte do hloubky zhruba 2 až 3 cm. Množství semen se pohybuje v rozmezí 5 až 10 kg na hektar.

Jakou má hořčice výhodu jako zelené hnojení?

Pomáhá zlepšit strukturu půdy a zvýšit její úrodnost. Hořčice také vytváří silné kořeny, které narušují půdu a umožňují lepší průnik vzduchu a vody. A jako bonus také obsahuje mnoho živin, jež později po zapracování posečené natě záhony značně obohatí. A kdy ji požnout? Po setí a vyklíčení hořčice je nutné počkat zhruba dva až tři týdny, než se rostliny rozvinou do plného vzrůstu. Poté je třeba ji posekat a zaorat do půdy. Pokud se to udělá včas, pak zelená hmota hořčice dodá půdě dostatek živin a zlepší i její strukturu.

Jak vyživujete své záhony v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články