Domácí přírodní insekticid: Mšice zmizí ze zahrady, nesnáší kopřivy

Využijte tento volně rostoucí plevel, abyste se zbavili mšic na své zahradě a ochránili celou úrodu. Stačí vám trocha kopřiv a po těchto škůdcích nezbude ani památky.

Postřik na mšice i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Abyste si mohli vychutnat sezónu plnou čerstvých a šťavnatých plodů, musíte svým rostlinám dopřát tu nejlepší péči. Ta kromě vhodných životních podmínek spočívá také v jejich ochraně před nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi a škůdci, kteří vás během chvilky o celou sklizeň dokážou připravit. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik, který vás zaručeně zbaví mšic v zahradě.

Jak poznat přítomnost mšic

Ve většině případů se mšice shlukují na spodní straně listů nebo okolo stonků ve větším počtu. V takové chvíli je těžké si jich nevšimnout. Často se kolem nich mohou pohybovat také mravenci, kteří je chrání před jinými druhy hmyzu. I bez jejich zjevné přítomnosti jejich útoky poznáte podle toho, že se začne měnit struktura listů rostlin, jejich barva i vitalita.

Jak mšice škodí

Zpravidla se usídlí přímo na napadené rostlině a postupně z ní vysávají rostlinnou šťávu. Ta je vlivem oslabení imunitního systému mnohem náchylnější ke vzniku nemocem, chorobám i plísním. Příliš oslabené rostliny mají jen velmi malou šanci na záchranu. Aby vám z vaší úrody ještě něco zbylo, musíte začít jednat co nejdříve.

Jak se zbavit mšic

V jakémkoliv specializovaném obchodě lze zakoupit velké množství speciálních insekticidů a postřiků proti škůdcům. Ty však bývají plné nebezpečných látek a kromě škodlivých druhů hmyzu negativně působí i na ty, které vaší zahradě prospívají. Jejich dlouhodobým používáním navíc ohrožujete zdraví rostlin i své vlastní. Sáhněte proto raději po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a vyrobte si doma přípravek z volně rostoucího plevele.

Mšice na listu iZdroj fotografie: Pixabay

Postřik proti mšicím z kopřiv

K výrobě tohoto účinného přírodního prostředku budete potřebovat 1 kg kopřiv a 10 l vody. Obě složky smíchejte v kyblíku a nechte odstát. Nálev je nejúčinnější, když jej spotřebujete do 24 hodin, poté už ztrácí některé své aktivní látky a poslouží vám jen jako výživné hnojivo. Po 12 až 24 hodinách jej tedy přeceďte a rovnou použijte k ošetření napadených rostlin.

Důležitá je prevence

Aby se mšice na vaši zahradu nevrátily, preventivně pokračujte v aplikaci postřiku z kopřiv každé dva týdny. Využít můžete také jiné přípravky, které splní ochrannou funkci. Jedině tak zajistíte, aby se mšice v krátké době na vašich záhonech opět nezačaly rozmnožovat a škodit. Zbavte se jich raději jednou pro vždy a vychutnejte si bohatou a chutnou úrodu.

Jak vyhrát boj proti mšicím

Jak se zbavujete mšic v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články