I nenápadní tvorové jako mnohonožky dokážou potrápit nejednoho zahrádkáře, nebo majitele sklepů. Naštěstí se jich lze zbavit pomocí octa.
Mnohonožky se nachází na téměř každé zahradě. I když v zásadě nejsou nijak výrazně nebezpečné, tak jejich přítomnost není vyhledávána a každý zahradník se kontaktu s nimi vždy raději vyhne. Jejich vzhled oku příliš nelahodí, a mnoho lidí je proto považuje za škůdce, i když plodinám jako takovým přímo neškodí.
Mnohonožky jsou nenápadné a zdánlivě bezbranné
Mnohonožky najdete přímo v zahradě, kolem domu, a dokonce i ve sklepích. Jsou to malí členovci, které dorůstají do velikosti až 47 mm a vyznačují se podlouhlým a válcovým tělem, které je pokryto tvrdým brněním. Pokud cítí nebezpečí, stočí se do klubíčka a dokonce předstírají, že jsou mrtvé. Nejsou to však jen obyčejní a bezbranní broučci.
Když už jde opravdu do tuhého, jsou schopny ze svého těla vyloučit ošklivě vonící látku, v jejímž složení je kyanovodík. Tímto způsobem se lehce zbaví pavouků a mravenců ve svém okolí. Pro člověka je vylučovaná látka téměř neškodná, i když ve větší koncentraci a delším kontaktu může způsobit dušnost, nebo kožní problémy. Po kontaktu s mnohonožkami je proto na místě důkladně umytí rukou.
Nejúčinnější je chemie
Nejčastější metoda, která se využívá v boji proti mnohonožkám, jsou určitě různé chemické postřiky. Bývají k dispozici za nemalé peníze v každé drogerii a stříkají se většinou na vchody do budov, a na místa kde se stěny spojují s podlahou. Mimo dům se pak tyto chemikálie aplikují až do výšky jednoho metru.
Pokud dáváte přednost spíše přírodnějším metodám k vypuzením mnohonožek z vaší zahrady, tak se je pokuste jednoduše vypálit, nebo polít octem. V otvorech a štěrbinách, kde se tento hmyz vyskytuje rozložte zbytky rostlin, (například brambor nebo mrkve). Vyčkejte týden a poté zbytky odstraňte a nejlépe spalte. Stejného výsledku dosáhnete také pomocí postřiku z octa. Na místo jejich hemžení jednoduše stříkejte po dobu několika dnů ocet z rozprašovače a vyčkejte na jeho účinek.