Domácí repelent z hřebíčku vyžene ze zahrady všechen otravný hmyz

Spojení octu a hřebíčku je opravdu geniální. Může vám totiž pomoci proti otravnému hmyzu, který se právě začíná probouzet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak se chránit proti hmyzu bez použití chemických repelentů? Toto téma v poslední době zajímá mnoho lidí, kteří hledají alternativy k běžně dostupným přípravkům, jež bývají až příliš často plné různých chemických látek. Existuje mnoho domácích řešení, která mohou pomoci odpudit hmyz. Jsou přírodní, ekologické a zároveň účinné. Jedním z nich je i ocet smíchaný s hřebíčkem.

Hřebíček proti otravnému hmyzu

Velmi účinným domácím repelentem je hřebíček. Toto aromatické koření lze použít na mnoho způsobů. Hřebíček například stačí napíchat do půlek citrónů nebo limetek a umístit ho kolem terasy. Může se také naložit do alkoholového roztoku a aplikovat na tělo nebo na obojek psa před procházkou v přírodě. Hřebíček lze také použít k výrobě domácího repelentu. Stačí nasypat asi 20 hřebíčků do Alpy, nechat 3 až 4 dny louhovat a poté roztok přecedit a nalít do lahve s rozprašovačem.

Spojení hřebíčku a octa funguje

Ještě účinnější bude jeho kombinace s octem. Jablečný ocet (i ten obyčejný) je totiž dalším velmi účinným prostředkem proti hmyzu. Smíchejte proto 1 šálek jablečného octa a 1 šálek vody, do směsi přidejte malou hrst hřebíčku. Povařte na mírném plameni asi deset minut, poté nechte vychladnout a přeceďte. Nakonec do téměř hotového vychladlého repelentu přidejte pár kapek esenciálního oleje s odpuzujícím účinkem (např. citronového, mátového nebo levandulového).

Vše pečlivě promíchejte a nalijte do rozprašovače. Repelent uchovávejte v chladničce a aplikujte na místa, kde se mouchy často vyskytují. Nemusíte se ho bát nastříkat na parapety, rámy dveří nebo na pokojové či balkonové rostliny – nijak jim neublíží. Domácí repelent lze také vyrobit z rozmarýnu. Uvařte 1 litr vody a přidejte do něj 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu. Hrnec odstavte a nechte vodu vychladnout. Poté už jen přeceďte a aplikuje jako v předcházejících případech.

Hřebíček a ocet proti hmyzu opravdu skvěle pomůže iZdroj fotografie: Freepik

Citrusový repelent proti klíšťatům

Pro přípravu domácího citrusového repelentu proti klíšťatům potřebujete několik kousků citrusových plodů, jako jsou pomeranče, limetky, citrony, mandarinky nebo grapefruity. Ty vložte do cca 450 ml vody a vařte po dobu asi 1 hodiny. Během vaření můžete přidávat vodu podle potřeby. Po vyvaření nechte směs vychladnout a poté ji přeceďte. Hotový repelent můžete aplikovat na oblečení i na odhalené části těla před pobytem v přírodě. Pro použití doma je pak do receptu nejlepší přidat ještě saponát a otravný hmyz váš domov už nenavštíví.

Pomoci mohou i šikovné rostliny

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se chránit proti hmyzu, je vysadit zeleň, která mu nevoní. Mezi takové rostliny patří levandule, máta, meduňka, tymián, bazalka, rozmarýn, libeček, pažitka, česnek a kopr. Tyto bylinky lze snadno pěstovat i na terase nebo balkoně, kde vám pomohou vytvořit doslova bylinkovou bariéru, která odpuzuje hmyz. Zároveň budou tato místa krásně vonět a působit relaxačně.

Jak se proti otravnému hmyzu chráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články