Levný pomocník v domácnosti jménem ocet: Stačí přidat saponát a otravný hmyz váš domov už nenavštíví

S mnoha nežádoucími druhy hmyzu je možné se vypořádat jen díky jednoduchému pomocníkovi, kterým je obyčejný ocet.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Obtížný hmyz se i v zimě vyskytuje v mnoha domácnostech častěji, než by se většině lidí líbilo. Už dávno jsou však pryč časy, kdy jedinou obranou proti mouchám byla mucholapka zavěšená na lustru uprostřed místnosti. Moderní metody odloví všechen obtížný hmyz velmi účinně, ale přitom skrytě. A nemusíte za ně utrácet příliš mnoho peněz – postačí vám totiž jen obyčejný ocet a trocha prostředku na nádobí, obojí totiž bude pro hmyz opravdu neodolatelnou kombinací.

Jak vyrobit past na hmyz z octa

K výrobě pasti nebude potřebovat nic složitého. Postačí vám jen plochá miska, ocet a trocha saponátu na mytí nádobí. Do ploché misky stačí nalít 1 sklenku octa a přimíchat tak ní jednu lžíci saponátu. Možné je ruční promíchání, ovšem stejně tak můžete obě ingredience protřepat nejdříve například v uzavřené sklenici od okurek a teprve poté nalít do misky. Jakmile budete mít hotovo, položte past na hmyz tam, kde se často mouchy, komáři a další nežádoucí návštěvníci vyskytují.

Obvykle to bývá v některém rohu v blízkosti okna. Past musí působit přes noc – ráno v ní najdete plavat desítky kusů mrtvého hmyzu. Ocet totiž mouchám a dalším druhům připomíná shnilé ovoce, které milují. Když se na něj však ve tmě pokusí dosednout, dotknou se hladiny a saponát je okamžitě smáčí natolik, že se utopí.

Ocet zabije mouchy i další otravný hmyz iZdroj fotografie: Depositphotos

Repelent ve spreji z octa

Ovšem vyzrát můžete i na poletující hmyz, aniž byste museli čekat, až si sám někde dobrovolně sedne nebo se utopí v nastražené pasti. Musíte si jen vyrobit ten správný repelent. Potřebovat budete:

 • 1 sklenku octa
 • 1 sklenku vody
 • 1 sklenku libovolného šamponu (může to být klidně ten úplně nejlevnější, který seženete)

Vše smíchejte a přelijte do rozprašovače. Následně stačí tento repelent pouze nastříkat na poletující hmyz, a ten ihned spadne na zem. A tady ho už můžete zlikvidovat tradičním způsobem. Pro ještě lepší účinek je možné do repelentu přidat éterické oleje z rostlin, které hmyz odpuzují. Jde například o:

 • citronella (Cymbopogon nardus)
 • vonné muškáty (Pelargonium)
 • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
 • tymián alias mateřídoušku (Thymus),
 • šalvěj rozmarýnu (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
 • šalvěj (Salvia)
 • mátu (Mentha) jakéhokoliv druhu
 • či chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky.
Ocet zabije mouchy i další otravný hmyz iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat domácí repelent

Pokud do svého receptu přidáte tyto esenciální oleje, pak jimi můžete obstříkat i rámy oken a hmyz se bude vaší domácnosti vyhýbat obloukem. Použité bylinky můžete volit i podle toho, na jaký hmyz cílíte. Například proti mravencům se hodí tyto druhy: pelyněk, levandule, česnek, cibule, majoránka, petržel, kopr, hřebíček, kerblík, máta, eukalyptus, bazalka a aksamitník. Vždy je však kupujte výhradně ve formě éterických nebo také esenciálních olejů. Jedině ty mají všechno, co je třeba.

Jak proti nežádoucímu hmyzu v domácnosti bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články