Zjistěte, kdy a čím je nejlepší hnojit jahody. Takto si nejoblíbenější ovocné plody léta do sytosti vychutnáte. Jahody budou velké a sladké.
Obří úrodu jahod vám zajistí jejich správné hnojení. Naučte se, jaká směs je v kterém období nejpřínosnější a zajistěte svým rostlinám tu nejlepší péči. Vhodnými hnojivy stimulujete jejich růst a podpoříte imunitní systém. Díky tomu budou celkově silnější, zdravější a v mnohem lepší kondici. Plodit pak budou velké množství sladkých a šťavnatých plodů.
Na co si dát při pěstování jahod pozor
Nejdůležitější je jejich umístění na ideální místo, které by mělo být dostatečně slunné a teplé. Půda v záhonu musí být velmi úrodná a dobře propustná. Zadržování přebytečného množství vody totiž vede k uhnívání kořenů, vzniku plísní a dalších nemocí a houbových chorob. I plody v podmáčeném prostředí velmi rychle uhnívají.
Jak jahody ochránit
Některým problémům s jahodami můžete předejít některými kroky. Zalévejte je zpravidla ráno, aby ostré sluníčko jejich listy nespálilo. Večerní zálivka se nedoporučuje, protože přitahuje šneky a slimáky. Jejich výskytu taky zabráníte tím, že vedle jahod vysadíte česnek nebo cibuli. Jejich vůně udrží tyto škůdce od jahodové úrody co nejdál.
Čím jahody hnojit na začátku sezóny
Po zimě a během aktivního růstu rostlin potřebují obzvlášť velkou dávku potřebných živin. Na jaře jejich růst nastartujete dusíkatou směsí. Tu si velmi snadno připravíte tím, že smícháte 10 litrů vody s 1 čajovou lžičkou močoviny. Hotovou směs nalévejte přímo ke kořenům. Močovinu lze nahradit slepičím trusem, vyzrálým kompostem nebo fermentovaným hnojem.
Hnojení jahod před květem
Další várku hnojiv byste měli stihnout aplikovat ještě dříve, než se začnou objevovat květy. Tuto várku vyrobíte z 10 litrů vody, které smícháte s 2 gramy univerzálního přírodního přípravku na posílení imunity rostlin. Hotový přípravek přelijte do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte na listy. Jahody lze ošetřit jedlou sodou nebo zálivkou z droždí.
Jak hnojit kvetoucí jahody
Ve chvíli, kdy jahody začnou kvést, už je nebezpečné používat některé druhy hnojiv, protože látky v nich obsažené by se mohly následně objevit i v plodech. Z toho důvodu se také nedoporučuje používat dlouhodobě chemické směsi. V tuto chvíli je ideální připravit si hnojivo bohaté na hořčík a vápník. Smíchejte 10 litrů vody s 1 polévkovou lžíci minerálního hnojiva a nalejte ke kořenům jahod.
Druhý den po této zálivce ještě přidejte nálev z 10 litry vody a špetky kyseliny borité a síranu měďnatého. Směs ještě obohaťte 30 kapkami jódu a pořádně promíchejte, aby se všechny složky důkladně spojily. Jakmile máte hotovo, opět nalejte ke kořenům a okolí rostlin ještě posypte vrstvou popela. Tím je nejen více vyživíte, ale zabráníte přístupu škůdcům.