Jahody sladké a obří jako dětská pěst: Je čas poznat sílu hnojení kyselinou boritou

Chcete-li mít letos opravdu velké a sladké jahody, můžete vsadit na šikovný prostředek, oblíbený už našimi předky – kyselinu boritou.

i Zdroj fotografie: Loadmaster / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora), který se na našich zahradách pěstujete zdaleka nejčastěji, je druh vzniklý křížením (kulturní kříženec) dvou jiných druhů jahodníku. Jeho rodiči byli jahodník virginský (Fragaria virginiana) a jahodník čilský (Fragaria chiloensis). A aby měl velké a sladké plody, musíte mu trochu pomoci.

Velkou úrodu zajistí kyselina boritá

Hnojení jahod kyselinou boritou je díky nejrůznějším internetovým návodům velmi oblíbené. Nejlepší čas pro aplikaci této kyseliny je na jaře, když rostliny začínají růst. Obvykle se doporučuje ji aplikovat během období kvetení. Pokud se používá příliš pozdě, může to vést k tomu, že plody nebudou mít správnou velikost nebo nedosáhnou požadované kvality. Bez správného odzimování to však fungovat nebude.

Jak aplikovat kyselinu boritou

Kyselinu boritou lze aplikovat ve formě prášku nebo roztoku. Je důležité používat přesnou dávku, aby nedošlo k přehnojení rostliny. Obvykle se doporučuje použít 1 až 2 gramy kyseliny borité na metr čtvereční.

  • Kyselinu boritou v práškové formě můžete snadno aplikovat tak, že ji rovnoměrně rozptýlíte kolem rostliny. Poté ji lze zaorat nebo jinak zapracovat do půdy, aby se snáze dostala k rostlinám.
  • Ovšem lze ji použít také ve formě roztoku. Nejprve rozpusťte určené množství kyseliny borité ve vodě a poté postříkejte rostliny pomocí postřikovače.

Dejte pozor na přehnojení

Příliš vysoká dávka kyseliny borité může být pro rostliny škodlivá a vést k nedostatečnému růstu nebo dokonce k poškození rostlin. Pokud dojde k přehnojení, měli byste rostliny okamžitě zalít velkým množstvím vody, aby se hnojivo zředilo. To ve většině případů stačí.

Maximálně sladkou úrodu jahod zajistí správně použitá kyselina boritá iZdroj fotografie: Depositphotos

Rizika hnojení kyselinou boritou

Bohužel používání tohoto oblíbeného hnojiva má několik rizik. Jedním z těch největších je přehnojení borem, což může způsobit poškození kořenů, chlorózu, spálení listů nebo dokonce úhyn rostliny. Pokud se rozhodnete použít kyselinu boritou pro hnojení, musíte být opatrní a přesní při dávkování. Měli byste se řídit pokyny na obalu hnojiva a nepřekračovat doporučenou dávku. Další riziko spojené s použitím kyseliny borité je škodlivý dopad na životní prostředí.

Kyselina boritá se může dostat do půdy a vody a způsobit znečištění a poškození ekosystémů. Proto je důležité ji používat pouze v souladu s pokyny a návody a minimalizovat její vliv na životní prostředí. Poslední výzkumy ji navíc označují na mutagenní. Není ji proto možné (alespoň u nás) koupit volně v obchodech. Je přístupná pouze při koupi na IČO, nicméně řada zahrádkářů má ještě staré zásoby, které může použít. Ovšem vyzkoušet můžete i jiná spolehlivá hnojiva.

Jaké jsou vaše triky pro hnojení jahod?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články