Červencový booster pro rajčata: Snovou úrodu zařídí granulovaný hnůj

Hnůj je pro prakticky všechny zahradní plodiny tím nejlepším prostředkem, který mohou dostat. Pokud nemáte přístup k čerstvému, použijte granulovaný

Červencový booster pro rajčata: postačí granulovaný hnůj i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Červenec je pro vývoj rajčata opravdu klíčový měsíc, protože jde o období jejich intenzivního růstu a produkce plodů. Chcete-li zajistit vysněnou úrodu baculatých a šťavnatých rajčat, je na čase dodat rostlinám sílu granulovaným hnojem. Toto přírodní hnojivo je bohaté na základní živiny, které vaše rostliny opravdu dokonale vyživí a podpoří jejich optimální růst.

Co je to granulovaný hnůj

Granulovaný hnůj, známý také jako organický nebo kompostovaný hnůj, pochází z živočišného odpadu, který prošel přirozeným procesem rozkladu – ovšem následně byl zpracován tak, aby byla jeho aplikace co nejkomfortnější (a to i pro zahrádkáře, kteří s ním chtějí hnojit například zahradu na balkoně a neradi by obtěžovali sousedy nepříjemným zápachem). Výsledkem tohoto procesu je hnojivo bohaté na živiny, které je prospěšné pro rostliny opravdu po všech stránkách. Granulovaná forma navíc usnadňuje aplikaci a zajišťuje rovnoměrné rozložení živin v půdě.

Jak aplikovat hnůj k rajčatům

Před aplikací granulovaného hnoje k rajčatům se ujistěte, že je půda vlhká. To pomůže živinám lépe se rozpustit a efektivně proniknout do kořenové zóny. Začněte tím, že kolem každé rostliny rajčete rozsypete velkou hrst granulovaného hnoje. Ovšem dbejte na to, aby byl vždy několik centimetrů od stonku – pokud by totiž došlo k přímému kontaktu, mohly by se rostlin rajčat popálit. Samotná aplikace je jednoduchá – prostě jen jemně zapracujte granule do vrchní vrstvy půdy a dávejte pozor, abyste nenarušili jemné kořeny svých rostlin.

Dokonalá výživa znásobí úrodu

Granulovaný hnůj obsahuje velké množství živin, které jsou pro rajčata nezbytné. Těmi hlavními jsou dusík, fosfor a draslík, přičemž každá z nich hraje klíčovou roli při podpoře růstu rostlin a vývoji plodů. Dusík podporuje bujné olistění a silný růst stonků, fosfor posiluje kořeny a napomáhá tvorbě květů a plodů a draslík zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin a odolnost vůči chorobám.

Rajčata budou velká a sladká, jednoduše je nakrmte superfosfátem iZdroj fotografie: Freepik

Kromě těchto makroživin však granulovaný hnůj poskytuje také řadu mikroživin a organických látek, které přispívají k úrodnosti půdy. Tyto mikroživiny (jako je například vápník, hořčík a další stopové minerály) jsou životně důležité pro optimální průběh různých fyziologických procesů, které v rajčatech probíhají. Společně pak zajišťují jejich prosperitu a produkci kvalitních plodů. Hnojení tímto zdánlivě obyčejným hnojivem tak dokáže vaši úrodu zněkolikanásobit.

Kdy nejlépe hnojit rajčata hnojem

Chcete-li plně využít výhod granulovaného hnoje, doporučujeme jej aplikovat na rostliny rajčat na začátku až v polovině července, kdy jsou na vrcholu svého růstu a plodnosti. Aplikaci opakujte každých 4 až 6 týdnů a to až do konce doby plodnosti, abyste rostlinám zajistili stálý přísun živin, díky němuž perfektně dozrají i ty opravdu poslední plody. Množství granulovaného hnoje pak podle potřeby upravte podle konkrétních potřeb svých rajčat. Uvidíte, jak skvěle se jim díky němu bude dařit. A nezapomeňte je také správně stříhat, vyplatí se to.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články