Nikdy tyto plodiny nesázejte vedle sebe, abyste neztratili úrodu

zelenina v bedynce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přichází jaro a sním neodmyslitelně také péče o zahrádku a výsadba nových plodin. Pokud se tedy chystáte vysázet nové druhy zeleniny a ovoce, dejte si dobrý pozor, jak si toto sazení rozvrhnete. Některé druhy plodin se totiž vedle sebe doslovně nesnesou a svou blízkostí se vzájemně připravují o živiny a o prostor pro bohatý kořenový základ. Vlivem toho jsou celé rostliny mnohem menší, a konečná úroda tak nemusí splňovat vaše očekávání.

Sousedství jim neprospívá

Pravděpodobně mnoho zahrádkářů a pěstitelů se s tím již setkalo. Vysázeli jste bohatou nadílku sazenic, pravidelně jste zalévali a přihnojovali, počasí bylo příznivé, škůdci vás obcházeli, a přesto vaše úroda byla mnohem menší, než jste očekávali. I když jste vše udělali správně, možná jste nevěděli, že některé druhy plodin se ve vzájemné blízkosti příliš nesnesou. Když tedy chcete využít potencionál vaší zahrádky a pěstovat na ní více druhů ovoce a zeleniny, ujistěte se, že jednotlivé rostliny mohou být vedle sebe. Které tedy nemohou jako blízcí sousedé fungovat?

Cibule a hrášek

Pokud chcete sadit cibuli a hrášek do vzájemné blízkosti, raději si tento krok pořádně rozmyslete. Cibule totiž značně zpomaluje růst hrášku. Ten by se také neměl sadit vedle česneku, protože ten má na hrášek podobné účinky jako cibule. Naopak dobře vám bude hrách růst vedle mrkve, okurek, tuřínu nebo kedlubny.

iZdroj fotografie: Unsplash

Brambory a rajčata

Brambory i rajčata patří do rodiny lilkovitých, což znamená že trpí velmi podobnými nemocemi a postihují je stejní škůdci. Pokud je tedy dáte vedle sebe, v případě napadení škůdcem nebo nemocí může jedno nakazit druhé a tím snadno přijdete o obě rostlinky naráz. Raději proto tyto plodiny vysejte dále od sebe a zkombinujte jejich sousedství s jinými rostlinami.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Luštěniny a papriky

Mezi další nepříliš vhodné sousedy v zahradě patří papriky a luštěniny. Ty totiž mohou často trpět houbovými chorobami nebo mají problémy s antraknózou, v jejímž důsledku dochází k tvorbě černých skvrn na povrchu rostliny a její následné uhnití. Platí tedy stejné pravidlo jako u rajčat a brambor, a to dát tyto plodiny dále od sebe.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mrkev a kopr

Zvláštní a pro mnohé odborníky nevysvětlitelnou skutečností je, že kopr razantně zpomaluje vývoj kořenového základu u mrkve, což v podstatě znamená že samotné mrkve budou malé a nesprávně dozrálé. Naopak co se k mrkvi hodí, je hrášek, cibule a špenát, které mají na tuto plodinu pozitivní vliv a vzájemně si v zemi nepřekážejí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zelí a hrozny

Hroznům, zejména mladým výhonkům, příliš neprospívá blízkost zelí. To totiž může dokonce negativně ovlivnit chuť bobulí. Výhodným sousedstvím pro tuto bobulnatou plodinu může být soužití s bazalkou nebo oreganem, které svou pronikavou vůní odhánějí škůdce. Pro zelí se naopak hodí například kopr, máta, heřmánek, rozmarýn, tymián a šalvěj.

iZdroj fotografie: Unsplash

Salát a brokolice

Další plodinou, která je háklivá na své sousedy je salát, zejména v blízkosti brokolice. Látka, kterou totiž brokolice v průběhu svého růstu uvolňuje, se negativně podepisuje na růstů salátu. Ten se proto hodí nejlépe k jahodám, ředkvičce, okurkám nebo řepě. Při těchto plodinách salát dokonce velmi prosperuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články