Ekologický prostředek na šneky a slimáky: Ze zahrady je odeženou vaječné skořápky a káva

Vše, co potřebujete, abyste se zbavili šneků v zahradě, máte ve své kuchyni. Vyzkoušejte také tyto jednoduché ekologické způsoby, jak se s těmito škůdci vypořádat navždy.

Slimák, škůdci, hmyz i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Není nic lepšího, než moci v létě sbírat na zahradě plody celoroční práce a vychutnávat si chuť čerstvého ovoce a zeleniny. Aby však byla vaše úroda co největší, musíte rostlinám zajistit tu nejlepší péči. To mimo jiné spočívá v jejich ochraně před škůdci, nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi a dalšími neduhy. Účinnou pomoc na některé tyto problémy najdete ve vlastní kuchyni.

Jak škodí šneci a slimáci

Tito plži si velmi rádi pochutnají na rostlinách pěstovaných na vašem záhoně a ve svém jednání jsou velmi vytrvalí. Někdy je opravdu těžké se jich zbavit a zahradu před jejich útoky ochránit. Naštěstí existují jednoduché triky, které by vám s tím mohly pomoci. Nepotřebujete žádnou chemii, ani jiné nebezpečné toxické látky. Poslouží vám suroviny z domácnosti.

Nejčastěji jejich přítomnost poznáte podle lesklých stop slizu, které za sebou zanechávají. Často se tyto cestičky objevují poblíž záhonu i na samotných rostlinách, kde si pochutnávají zejména na šťavnatých listech. Některé slabší kousky nemusí jejich útok vůbec přežít, zvlášť pokud se jedná o mladé sazenice. Abyste si zajistili bohatou úrodu, musíte se s těmito škůdci vypořádat hned, jakmile se objeví.

Jak se zbavit všech slimáků iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se zbavit šneků a slimáků

Jedním ze způsobů, jak se s plži na zahradě vypořádat, je odhalit místo, kde se přes den ukrývají. Milují temná a vlhká prostředí, proto do zbytku zahrady vylézají až večer. Pokud se vám podaří najít jejich hnízdo, můžete je snadno na daném místě zlikvidovat. Dalším účinným způsobem je připravit jim past. Vůně piva, coly nebo droždí je naláká a pokud tyto tekutiny dáte do hluboké nádoby, nedokáží z ní vylézt.

Jak vypudit slimáky

Existují některé druhy bylin, kterým se plži raději obloukem vyhnou. Jedná se především o ty, které mají pichlavé a tvrdé stonky nebo listy. Odpuzují je i některé výrazné vůně. Mezi jejich hlavní strašáky patří například šalvěj, levandule, měsíček, tymián a rozmarýn. Stačí jednoduše tyto byliny vysázet mezi záhony nebo po jejich obvodu a slimáci se ke zbytku ani nepřiblíží.

Vytvořte bariéru proti slimákům

Kromě bylin vám skvěle poslouží také některé organické zbytky z vaší domácnosti. Jejich pomocí vytvoříte okolo rostlin nebo záhonů přírodní bariéru, přes kterou šneci ani slimáci nedokáží přelézt. Mezi nejlepší směsi, které doma najdete, patří nadrcené vaječné skořápky, kávová sedlina nebo dřevěný popel. Některou z těchto složek nasypte okolo rostlin tak, abyste vytvořili 2 – 3 cm silnou vrstvu, a nechte působit. Po každé větší zálivce nebo dešti však budete muset vytvořit bariéru novou.

Co doopravdy funguje proti slimákům

Jak bojujete proti šnekům a slimákům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články