Účinná past proti slimákům: Obětujte jedno pivo z lednice, pochytá je všechny

Pokud se chcete na své zahradě zbavit těchto obtížných škůdců, vyrobte si pivní pasti. Skvěle se proti nim osvědčily.

Slimáci už na zahradu nevkročí, skvěle je odežene kávový postřik i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradničení může být nesmírně obohacující zkušeností, ale mnohdy také přichází s vlastní řadou výzev. Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se zahradníci potýkají, je invaze slimáků. Tito škůdci mohou rychle zničit celou zahradu. Existuje však jednoduché a cenově dostupné řešení, které může pomoci s kontrolou těchto škůdců: pivní pasti na slimáky.

Funguje pivo na slimáky?

Lapače na slimáky jsou relativně levnou a účinnou metodou kontroly populace těchto škůdců v zahradě. Fungují tak, že přitahují slimáky vůní piva a poté je uvězní uvnitř nádoby. Tyto pasti je proto nejlepší umístit v blízkosti rostlin, které jsou nejvíce náchylné k poškození slimáky, ale také na místě, kde na ně nebude náhodně šlápnuto.

Je důležité si uvědomit, že pasti na pivní slimáky mohou přilákat nejen slimáky z vaší zahrady, ale také slimáky ze sousedních nemovitostí. Z tohoto důvodu je nejlepší používat tyto pasti pouze během dne, kdy jsou slimáci nejméně aktivní, a do pasti se tedy chytí pouze ti, kteří jsou nejblíže pasti.

Jak připravit past na slimáky

Začněte výběrem vodných malých až středně velkých nádob, které budou sloužit jako pasti na slimáky. Může se jednat o cokoli od plastových kelímků po staré nádoby na potraviny. Ovšem musí mít kolem vršku okraj, který zabrání úniku slimáků. Vykopejte malou díru v zemi, kam chcete umístit past, a ujistěte se, že okraj nádoby je v jedné rovině se zemí.

Účinná past proti slimákům: Potřebovat budete jen pivo iZdroj fotografie: Depositphotos

Nádobu můžete postavit i na zem, ale může to být nápadnější a méně estetické. Do nádoby nalijte malé množství piva – jen tolik, aby pokrylo dno. Nepotřebujete ho mnoho, protože je to vůně, která přitahuje slimáky, ne množství. Nádobu můžete volně zakrýt víkem, aby dešťová voda pivo nenaředila, ale ujistěte se, že není úplně utěsněná, protože slimáci budou potřebovat přístup k pivu. Past pravidelně kontrolujte a odstraňujte všechny spadlé slimáky. Zlikvidujte je, jak uznáte za vhodné.

Zatočte s obtížnými sviluškami

Ale rostliny nemusí trápit jen slimáky – mnohdy je napadají i svilušky (a to zejména ve skleníku). Jde o opravdu miniaturní škůdce, takže dříve, než jich samotných, si obvykle všimnete toho, že vaše rostlina strádá. Nápadné jsou skvrny na listech, jež mají podobu mnoha malých teček. A velmi brzy je doprovodí také jemné pavučinky. Mezi další příznaky patří i :

Svilušky jsou pro rostliny pohromou iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence proti sviluškám

Pamatujete si, že svilušky opravdu silně nesnáší vlhký vzduch. Proto své rostliny několikrát týdně mírně poroste, tím jim spolehlivě zabráníte v invazi. Dalším skvělým trikem je postřik z alkoholu. Budete potřebovat 1 l teplé vody, 10 ml alkoholu (ideálně vodky) a 15 ml tekutého mýdla. Vše smíchejte a výsledným roztokem listy postříkejte. Následně nechte tento prostředek několik hodin působit a na závěr rostlinu jemně otřete navlhčenými vatovými tampony nebo ji osprchujte vlažnou vodou.

Jací škůdci vám na zahradě nejvíce vadí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články