Vyzkoušejte tento jednoduchý a levný trik, jak se zbavit molic v zahradě jednou provždy. Ochraňte svou úrodu před škůdci a vychutnejte si všechny plody léta.
Abyste mohli v létě sklízet čerstvé a lahodné plody ovoce a zeleniny, musíte svým rostlinám zajistit nezbytnou péči, a zároveň je ochránit před škůdci a dalšími neduhy. Mezi nejčastější problémy patří nemoci, houbové choroby, plísně, šneci a slimáci, molice nebo larvy motýlů a jiných brouků. S tímto problémem vám však pomůže tato účinná směs.
Co napadají obávané molice
Tyto malé bílé mušky jsou noční můrou mnoha zahradníků. Nejčastěji napadají okurky, rajčata, saláty, zelí a v některých případech se vrhnou i na okrasné druhy rostlin. Pochutnávají si na jejich rostlinné šťávě a pomalu jim ubírají vše potřebné. Rostliny pak začínají rychle strádat a chřadnout a jsou mnohem náchylnější k dalším neduhům, ze kterých se jen těžko vzpamatovávají.
Jak poznat útok molic
Že jsou vaše rostliny vystaveny útokům škůdců poznáte i bez toho, aniž byste daný hmyz přímo viděli. Prvními příznaky jsou ztráta barvy listu, jeho ztenčení až zkrepovatění a změna struktury. Dokonce mohou více vystoupnout žilky na jednotlivých listech. V případě molic však není těžké najít vajíčka na spodní straně listů. Kromě toho, že ubírají rostlinnou šťávu, zpomalují fotosyntézu a přenáší nebezpečné nemoci.
Kdy se molice objevují
Tento druh hmyzu dává přednost především vyšším teplotám a většímu vlhku. Rozmnožují se zpravidla, když teploty dosáhnout 24 °C, a naopak při 10 °C umírají. Lákají je hustě vysázené záhony, kde je špatná propustnost vzduchu a větší míra vlhkosti. Pravděpodobnost napadení rostlin se zvyšuje, pokud místo zalévání kořenů, vodu aplikujete na listy rostlin.
Jak se zbavit molic
Existuje několik způsobů, jak se tohoto hmyzu zbavit i bez použití nebezpečných chemických a toxických látek, které ohrožují celé životní prostředí i vaše vlastní zdraví. Lze také do zahrady přilákat prospěšné druhy, které se molicemi živí. Mezi ně patří například berušky. Vhodným způsobem, jak úrodu snadno ochránit, je také použití sítí proti hmyzu, kterými záhon jednoduše přikryjete.
Vyzkoušejte suroviny ze své domácnosti
Dalším skvělým způsobem, jak s molicemi zatočit, je připravit si roztok z 1 hrnku popela a 3 litrů vroucí vody. 3 dny jej nechte louhovat a jednou za 10 dní ho poté pomocí rozprašovače naneste na napadené rostliny. Pokud máte doma čpavek, smíchejte jednu polévkovou lžíci amoniaku s 10 litry vody a jednou měsíčně rostliny tímto přípravkem ošetřete.