Jak se na dlouhou dobu zbavit plevele mezi dlaždicemi: Nejlidovější kombinací je ocet se solí

Ani plevel pevně prorostlý mezi dlaždicemi nemusí být pro milovníka pořádku nepřekonatelnou výzvou. Stačí jen použít ocet a sůl.

Ocet a sůl vás na dlouhou dobu zbaví plevele mezi dlaždicemi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradní cesty z dlaždic jsou běžným prvkem mnoha zahrad a dvorků. Časem však mohou tyto cesty zarůst plevelem a působit dojmem zanedbaného a neuklizeného prostoru. Ruční odstraňování plevele z takového prostoru může být náročný a zdlouhavý úkol, který vyžaduje značné úsilí. Jak si ho tedy usnadnit?

Lidový prostředek pro vyhubení plevele

Existuje mnoho různých cest k vyhubení plevele. Velmi oblíbený je například pomocník vyrobený z octa a soli, který lze snadno připravit doma. Pro začátek můžete k likvidaci plevele použít samotný ocet. Jednoduše ho nalijte do mezer mezi dlaždicemi. Tato metoda zabrání růstu plevele na dlouhou dobu. Případně můžete vytvořit i šikovný roztok pro likvidaci nežádoucích rostlin pomocí soli a octa. Za tímto účelem rozpusťte ocet ve vodě v poměru 1:3 a přidejte jednu polévkovou lžíci soli.

Roztok důkladně promíchejte a přidejte malé množství prostředku na mytí nádobí. Připravený roztok naneste na plevel rostoucí mezi dlaždicemi. Doporučujeme ho aplikovat nejlépe večer, aby měl roztok čas působit přes noc. Druhý den můžete plevel snadno vytrhat a zlikvidovat nebo spálit. Při aplikaci roztoku je důležité dávat pozor, aby se nedostal na dlaždice, protože na nich může vytvořit skvrny nebo nepříjemnou změnu barvy.

Na co ještě pamatovat

I když ocet a sůl mohou plevel účinně zničit, je nutné si uvědomit, že tyto metody nejsou selektivní a mohou také poškodit užitečné rostliny, pokud se dostanou do kontaktu s roztokem. Proto je zásadní aplikovat roztok přímo na plevel a vyhnout se jeho postřiku na okolní vegetaci. Kromě toho je důležité vzít v úvahu dopad používání octa a soli na životní prostředí.

Ocet a sůl vás na dlouhou dobu zbaví plevele mezi dlaždicemi iZdroj fotografie: Depositphotos

Obsah soli v půdě může ovlivnit její úrodnost a nadměrný přísun octa zase může poškodit užitečné půdní organismy. Pokud se rozhodnete tuto metodu použít, postupujte šetrně a opatrně s ohledem na konkrétní potřeby vaší zahrady. A nikdy ji ve zvýšené míře neaplikujte v těsné blízkosti užitkových nebo okrasných záhonů. A proti mšicím můžete použít postřik s pálivou paprikou.

Pomoci může i jedlá soda

O něco šetrnější (ale ne tak účinnou metodu) představuje použití jedlé sody. A jak ji aplikovat?

  • Připravte si roztok jedlé sody: Smíchejte 1 šálek jedlé sody s 2 litry teplé vody. Dobře promíchejte, aby se jedlá soda zcela rozpustila.
  • Přeneste roztok do rozprašovače: Naplňte rozprašovač připraveným roztokem jedlé sody.
  • Aplikujte roztok na plevel: Rozprašovačem aplikujte roztok jedlé sody přímo na plevelné rostliny. Zaměřte se na listy a kořeny plevelu.
  • Opakujte aplikaci: Opakujte postup několikrát v pravidelných intervalech, nejlépe každých pár dní. To pomůže zajistit úplné odstranění plevelu.
Ocet a sůl vás na dlouhou dobu zbaví plevele mezi dlaždicemi iZdroj fotografie: Depositphotos

Myslete však na to, že jedlá soda může působit velmi silně i na okolní rostliny, proto je vhodné aplikovat ji přímo na plevel a vždy s velkou opatrností. Použití jedlé sody by také mělo být omezeno spíše na malé oblasti nebo jednotlivé rostliny, aby se minimalizovalo riziko poškození okolní vegetace.

Jak proti úpornému plevelu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články