Začněte proti slimákům bojovat přírodně. Pokud vhodně nastražíte pivo a popel, pak nebudou mít vůbec žádnou šanci.
Slimáci jsou na zahradách opravdu nevítanými hosty, kteří požírají vše od výhonků a listů až po květy a plody. Známky jejich nočního řádění (protože přes den vylézají jen zřídka) jsou na záhonech snadno patrné v podobě velkých děr v listech (leckdy však mohou dokonale zničit i celé rostliny – a to zvláště mladé sazenice). Abyste nemuseli nad jejich řáděním zaplakat, nasaďte do boje proti nim osvědčené přírodní metody.
Slimáky naláká vhodná návnada
Výborným nápadem je past na slimáky, která je všechny shromáždí na jednom místě. Stačí si připravit kousek ovoce nebo zeleniny (například jablko, červenou řepu nebo mrkev), který bude slimákům připadat neodolatelný. Brzy ráno pak nevítané návštěvníky odstraňte i s pastí, na které hodují.
Pomoci může i pivo
Pivo je také pro slimáky výborným lákadlem, protože je přitahuje vůně chmele. Otevřenou plechovku nebo láhev piva se širokým hrdlem můžete jednoduše zahrabat do půdy a čekat, až slimáky přiláká a spadnou dovnitř. Tady se jednoduše utopí a vy budete mít po starostech. Ještě účinnější bude působení piva ve chvíli, kdy ho nalijete do poloviny melounu a tu uložíte záhonu stejným způsobem, jako lahev nebo plechovku. Ráno jen stačí meloun i se slimáky vyhodit a podle potřeby instalovat večer past novou.
Vsaďte na šikovné mechanické bariéry
Pomoci vám může také vytvoření bariéry z popela, pilin, vaječných skořápek nebo jehličí – ostré hrany těchto přírodních pomocníků citlivá těla slimáků zraňují, takže se budou vašim záhonům vyhýbat. Jak je použít? Vybraný materiál rozprostřete kolem záhonu a vytvořte tak bariéru, kterou slimáci jen těžko překonají. Tato metoda působí jako přirozený odpuzující prostředek a ochrání vaše rostliny za všech okolností (nezapomeňte ji však obnovit vždy po větší zálivce nebo dešti – naplavená zemina by totiž mohla její účinky otupit).
Další metody odpuzování slimáků
Skvěle se vám může hodit i káva. Kofein obsažený v kávě působí jako repelent, a to nejlépe ve chvíli, kdy se smíchá s vodou v poměru 1:4. Směs jednoduše nechte přes noc vylouhovat, poté ji přeceďte, roztok nalijte do rozprašovače a hojně jím postříkejte listy ohrožených rostlin. Tím slimáky od jejich návštěvy spolehlivě odradíte.
Na co ještě pamatovat
Tyto metody vám pomohou udržet slimáky na uzdě a těšit se ze zdravé zahrady bez škůdců. Myslete však na to, že nikdy nebývají tak účinné jako prostředky z obchodu, a proto je zpravidla musíte během sezóny aplikovat opakovaně. Jejich výhodou je však absence chemie. Vaši zahradu nijak nezatíží a zeleninu i ovoce udrží bez chemických reziduí, které by vám mohly po konzumaci potenciálně uškodit. A proti mšicím můžete použít třeba osvědčený postřik s pálivou paprikou.