Velkou úrodu šťavnatých okurek vám ještě teď zařídí draslík. Stačí ho jen aplikovat v tom správném množství a máte vyhráno.
Okurky, oblíbené pro svou všestrannost a osvěžující chuť, se drží v českých zahradách již dlouho na předních příčkách popularity. Tajemství pěstování šťavnatých a velkých okurek je možné dosáhnout prostřednictvím šikovného srpnového hnojení draslíkem.
Časté chyby při pěstování okurek
Kardinální chybou je výběr nevhodného místa pro výsadbu. Ačkoli je běžné umisťovat okurky na plné slunce nebo do stínu, jejich optimální stanoviště leží v polostínu. Moudrá rada našich předků platí – okurkám se daří na mírném slunci. Dodržováním této zásady uděláte první krok ke zvýšení výnosů okurek.
Zásadní roli pro zdraví okurek hraje také jejich zalévání. Rozhodující je teplota vody, kterou používáte, protože tyto rostliny mají nejraději vodu pokojové teploty (ve skleníku pak musí být vyhřátá na jeho teplotu – a to nejméně po dobu 24 hodin). Ale třeba pamatovat na střídmost. Nadměrné zavlažování totiž může vést k hnilobě kořenů je třeba se vyhnout také přímému zalévání listů.
Pozor na staré plody
Podstata této metody spočívá v rychlém otrhávání zralých okurek. Ponechání příliš zralých okurek na rostlině může bránit růstu nových plodů a zhoršit jejich chuť. I jedna jediná zralá okurka na dlouho přeruší růstový cyklus rostliny a v konečném důsledku sníží množství i kvalitu úrody. Chcete-li tedy maximalizovat svou úrodu, dbejte na včasnou sklizeň zralých okurek a nezapomeňte být při prohledávání skleníku nebo záhonu maximálně pečliví.
Srpnové hnojení draslíkem
Správné hnojení ve fázi růstu a plodnosti je zásadní pro dosažení solidních výnosů okurek. Strategický přístup zahrnuje hnojení každých 14 dní. Pokud jde o hnojení okurek, vždy dávejte přednost variantám hnojiv bohatým na draslík. Skvělé výsledky může přinést také komplexní minerální hnojivo, určené přímo pro pěstování zeleniny. Pečlivá aplikace těchto hnojiv ve fázi růstu a plodnosti zajišťuje optimální dostupnost živin, což přispívá k vývoji silných a velkých okurek. A skvěle jim může pomoci i hnojivo z fermentované trávy.
Postřik okurek mlékem proti škůdcům
Proti plísním nebo padlí u okurek vám pak může pomoci docela obyčejné mléko. To obsahuje také látky, které mohou odradit nebo potlačit některé škůdce (například mšice, třásněnky apod.). Připravte směs zředěním mléka s vodou (například 1:1 nebo 1:2) a nalijte ji do postřikovače. Postříkejte rostliny opravdu pečlivě, a to včetně spodních stran, kde se často nacházejí škůdci.
Je důležité si uvědomit, že i když postřik mlékem může být užitečným domácím řešením, nenahrazuje profesionální pesticidy a ochranná opatření. Pokud tedy uvedená metoda nezabere do týdne, určitě se poohlédněte po profesionálnějších prostředcích – můžete tak předejít ztrátě celé úrody.