Pokud vám okurky v srpnu stále nechtějí dozrát, podpořte je hnojem. Díky této směsi budou plody větší, chutnější a křupavější. Navíc vás toto hnojivo vyjde jen na pár korun.
Snad každý netrpělivě vyhlíží okurkovou sezonu. Ať už dáváte přednost zeleninovým salátům nebo osvěžujících limonád, jejich zásoba není nikdy dostatečně velká. Díky správné péči a pravidelnému používání vhodných hnojiv budou výsledné plody velké a plné lahodné chuti. Nepodceňujte důležitost srpnového hnojení a obohaťte záhony o dávku hnoje.
Na co si dát při pěstování okurek pozor
Aby vám rostliny dobře prospívaly a plodily, musíte jim zajistit ty nejlepší životní podmínky. To spočívá především v dostatečném množství světla, tepla, vody a důležitých živin. Půda v záhonu by měla být velmi úrodná a dobře propustná, protože zajišťuje výměnu vzduchu u kořenů, a zároveň pravidelný odtok přebytečné vody. Jakmile se na stoncích objeví žluté listy, znamená to nedostatek vody nebo některé z potřebných živin.
Čím okurky v srpnu hnojit
Abyste chřadnoucí a strádající okurky zachránili, musíte nejprve odhalit příčinu tohoto problému. Teprve poté vyberte nejrychlejší a nejúčinnější řešení. Naštěstí existují tři hnojící směsi, které lze k výživě okurek v srpnu použít a dodat jim tak veškeré potřebné látky. Nemusíte tak nutně kupovat drahá speciální hnojiva plná chemických látek, která jsou nebezpečná pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví.
Hnojivo z dřevěného popela
Tímto způsobem rostlinám skvěle prospějete, a ještě využijete organické zbytky ze své domácnosti. Díky dřevěnému popelu posílíte kořenový systém a zlepšíte celkovou imunitu. Při aplikaci stačí jednoduše popel nasypat na záhon mezi okurky a nechat působit. S každou zálivkou se budou živiny postupně uvolňovat a vyživovat kořeny. Takto navíc vytvoříte přírodní bariéru před některými škůdci a ochranu proti bakteriálním chorobám.
Hnojivo z plevelných bylin
Další možností je k výživě okurek využít superfosfát. Pro přípravu této směsi budete potřebovat 2 polévkové lžíce vhodné směsi smíchané s 10 litry vody. Každý keř spotřebuje přibližně 2 litry připraveného roztoku. Účinnějším způsobem, jak rostlinám dodat, co potřebují, je výroba nálevu z divizny nebo kopřiv. Stačí bylinami naplnit kyblík, zalít vodou a nechat fermentovat na slunném a teplém místě. Jakmile se na povrchu objeví pěna, máte hotovo a lze nálev začít používat.
Hnojivo z hnoje
Velmi efektivní a jednoduchý způsob hnojení spočívá ve využívání fermentovaného hnoje. 3 kg této hmoty vložte do kyblíku, zalijte 10 litry vody a nechte týden odstát. Poté každý litr nařeďte s dalšími 10 litry vody a nalejte přímo ke kořenům rostlin. Po dvou týdnech aplikaci tohoto nálevu zopakujte a okurky budou opravdu odolné a jejich plody velké a opravdu chutné.