Hlíva ústřičná může vyrůst i u vás ve sklepě. Pěstování je náročnější, ale stojí to za to

                   

Řada lidí houby miluje a velmi je mrzí, že houbová sezóna trvá v podstatě pár týdnů v roce a pak se musíte spokojit se sušenými nebo mraženými variantami. Pokud k milovníkům hub patříte i vy, jistě vás potěší informace, že třeba takovou hlívu ústřičnou si můžete snadno vypěstovat na zahradě.

Ten, kdo chodí na houby, ví, že v přírodě začnou houby růst po dlouhodobějším dešti, když se ochladí. A z toho důvodu je potřeba pro pěstování hub vytvořit doma podobné prostředí. Co to přesně znamená? Představte si teploty maximálně do 18 stupňů a stinné, ideálně i vlhké okolí jaké najdeme typicky třeba ve sklepě. Houby se pěstují na špalcích, pařezech, štěpcích, na slámě či pazdeří. Zpravidla nejnáročnějším úkolem pro pěstitele je příprava substrátu a jeho naočkování sadbou. Ta by měla být co nejčerstvější.

Pěstování na slámě

Mezi nejčastější metody je právě pěstování na slámě. Obstarejte si libovolnou slámu a velký silný průhledný igelitový pytel. Slámu napěchovanou do pytle zalijte vařící vodou, pytel zavažte a nechte řádně zapařit. Po vychladnutí vymačkejte přebytečnou vodu a slámu naočkujte klasickou zrnitou sadbou. Pytel znovu zavažte, ale provázek docela neutahujte. Ponechte otvor o průměru 5–8 cm a do něj vložte asi čtvrt balíčku obyčejné skládané vaty.

Změny teplot

Pěstování hlívy na slámě a dřevních štěpkách je celoroční, je jen nutné dodržovat teplotní režim. To znamená, že ve fázi růstu je nutné pro podhoubí zajistit zhruba na dva měsíce teplotu alespoň 20 °C. Toho lze nejlépe dosáhnout umístěním naočkovaného pytle se slámou například v kotelně. Po dvou měsících je potřeba pytel přesunout do prostředí s teplotou cca 10 °C a s rozptýleným světlem. Změny teplot jsou tedy pro pěstování hlívy vůbec tou nejdůležitější částí. Pokud toto dodržíte, není důvod, proč byste neměli uspět. Hlívu sklízíme, když klobouk doroste velikosti minimálně pěti centimetrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články