Kadeřavost broskvoní vás už nemusí děsit. Takto se jí účinně zbavíte

                   

Jestliže pěstujete broskvoně, jistě vám něco říká tzv. kadeřavost. Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších chorob broskvoní, napadajících stromy bez rozdílu odrůdy a věku. Ochrana proti ní je možná a účinná, ale chce to trpělivost.

Tato choroba oslabuje stromy natolik, že v dalším roce nevytváří dostatek květních pupenů. Tím se samozřejmě snižuje jejich plodnost i výnosy. Příčinou choroby broskvoní je houba puchýřnatka, kterou ale nezneškodní ani tuhá zima. Jestliže se tedy na stromě jednou objevila, raději situaci řešte hned. Choroba se projeví krátce po vyrašení listů. Jakmile se plocha listů trochu zvětší, objevují se na nich nepravidelné puchýře v načervenalé či nažloutlé barvě. A jakmile toto u vašich stromů zaznamenáte, na úrodu se snad ani nemá cenu těšit. Pokud vykvetou, pak většina květů opadá a ze zbylých opylených se sice plody vyvinou, ale bývají deformované, malé a často ani nechutnají dobře.

Jak proti kadeřavosti bojovat?

Začít se musí už zkraje zimy, jakmile stromy shodí listy. Houba se totiž právě přesunula do šupin budoucích pupenů, kde hodlá přečkat zimu. Za dnů, kdy nehrozí mrazy a počasí je relativně pěkné (suché), můžete začít s ochranou. Namíchejte roztok Sulky nebo Kuprikol. Tímto postřikem je nutné ošetřit nejen větve, ale také kmen stromu. Jestliže nemrzen, postřik po dvou týdnech opakujte.

Na jaře buďte připraveni

Přes zimu pak nechte stromy odpočívat a do práce se dejte zase na jaře. Jakmile předjarní teploty vystoupí nad sedm až deset stupňů, pokračujte ve stříkání. Vhodnými přípravky jsou měďnaté fungicidy. Opět můžete použít zmíněný Kuprikol, výborným přípravkem je i Champion 50 WP. Postřik se musí aplikovat opět nejen na větve, ale na celý kmen stromu. Tento termín ale nepropásněte, nejpozději lze postřik aplikovat v době rašení terminálních pupenů. Postřiky pozdější nemají žádnou účinnost, představují jen zbytečnou práci a na kadeřavost už žádný vliv mít nebudou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články