Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, který vám pomůže oživit vaše skomírající pokojové rostliny. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je trocha cibulových slupek.
Pokojové rostliny jsou oblíbenou dekorací nejen pro svůj krásný vzhled, ale také velké množství pozitivních vlastností, které do domácnosti přinášejí. Aby vám však v domácím prostředí prospívaly, musíte jim zajistit ty nejlepší životní podmínky a tu nejlepší péči. Jakmile začnou strádat, sáhněte po osvědčeném triku, jak tento stav rychle a účinně zvrátit. Díky cibulovým slupkám budou opět vitální, zdravé a svěží.
Proč mít doma pokojové rostliny
Specifické vlastnosti se liší mezi jednotlivými druhy. Některé z nich vám mohou pomoci snížit v místnosti množství přebytečné vlhkosti, jiné naopak zvlhčí příliš suché prostředí. Zároveň mohou absorbovat ze vzduchu nebezpečné toxiny, prach i další nečistoty, které se v něm vyskytují. S čistým vzduchem bude váš spánek a regenerace mnohem účinnější, zlepší se také vaše nálada a celkové rozpoložení i schopnost se soustředit.
Jak pečovat o pokojové rostliny
Důležité je zajistit jim především dostatek světla, tepla, vody a živin, jejichž zásoby se v substrátu v květináči velmi rychle vyčerpávají. Vždy byste se měli co nejvíce přiblížit podmínkám, které mají rostliny ve svém přirozeném prostředí. Zatímco některé v polostínu skomírají, jiné mohou přímé sluneční paprsky spálit. Nezbytné je také, aby veškerá přebytečná voda z květináče mohla odtékat a nezpůsobovala tak uhnívání kořenů.
Proč lopatkovec nekvete
Spathiphyllum neboli toulcovka je oblíbenou rostlinou zdobící mnoho domácností. Jedná se o velmi odolnou pokojovku, která ke svému přežití potřebuje jen minimum péče. Vhodná je proto i pro začínající pěstitele a zahradníky. Přesto je potřeba dávat si pozor především na výskyt houbových chorob, které se projevují žloutnutím a následným usycháním listů.
Tento problém se objevuje obzvlášť na místech, kde je nižší vlhkost. Dalším projevem onemocnění může být hnědnutí jeho bílých květů. Tato změna však v některých případech znamená také nedostatek živin v půdě. Především s tímto problémem si hravě poradíte, pokud jej zalijete tímto extra výživným hnojivem plným prospěšných látek.
Jak oživit strádající lopatkovec
Abyste tuto rostlinu přivedli zpět k životu a podpořili i její celkové zdraví, připravte ji přírodní hnojivo z cibulových slupek. Takto jí dodáte dusík, fosfor, draslík, hořčík, bór a mangan a díky této vitamínové a minerální bombě výrazně zlepšíte její stav. Stačí hrst cibulových slupek zalít litrem vody a nechat 2 hodiny louhovat. Nakonec nálev přeceďte a jednou týdně jím lopatkovec zalijte. Po pár týdnech jeho listy získají sytě zelenou barvu, a dokonce vám může vykvést do krásy. A tento fígl funguje i na jiné pokojovky.