Půda bude úrodná a jako nová: Chce to jen ocet a peroxid vodíku

Půdu zbavíte všech choroboplodných zárodků a bakterií díky roztoku octa a peroxidu vodíku. Stačí jen vsadit na správnou koncentraci.

Pojistěte si obří úrodu každé zeleniny mlékem a kyselinou jantarovou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Půda může být při intenzivním používání zamořena různými houbami, bakteriemi a viry, které brání růstu rostlin. Vyčerpání základních živin může navíc vést k nízké úrodě. S obojí se však lze naštěstí velmi snadno vypořádat. Stačit vám bude ocet a peroxid vodíku.

Očista půdy od infekcí

K zahájení procesu revitalizace půdy budete potřebovat jen dvě základní suroviny:

  • 500 ml peroxidu vodíku
  • 500 ml octa

Peroxid vodíku a ocet smíchejte ve skleněné nebo plastové nádobě. Je důležité použít skleněné nebo plastové materiály, protože roztok může negativně reagovat s kovy. Při manipulaci s touto směsí nezapomeňte používat rukavice, protože je velmi silná. Nádobu s roztokem nechte 5 až 7 dní stát ve stínu na venkovním místě. Po uplynutí této čekací doby zřeďte sklenici roztoku v 10litrovém kbelíku s vodou. Na podzim tímto zředěným roztokem zalijte záhony nebo půdu ve skleníku, abyste zlikvidovali všechny bakteriální, virové a houbové infekce.

Obohacení půdy o živiny

Pro zvýšení úrodnosti půdy si musíte připravit trochu dražší ingredience, rozhodně to však stojí za to:

  • 1 litr syrovátky nebo kefíru
  • Půl šálku biohumusu
  • 10 litrů vody
hnojení půdy v záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete mít jistotu, že se bude vašim rostlinám dařit za všech okolností dobře, měli byste je vysazovat nebo vysévat do čistých záhonů

Týden po ošetření půdy roztokem octa a peroxidu vodíku použijte směs 1 litru syrovátky nebo kefíru a půl šálku biohumusu na 10 litrů vody. Tento krok má zásadní význam pro obnovení půdní mikroflóry a mikroorganismů, čímž dojde k omlazení její úrodnosti. Tento roztok zřeďte přidáním jedné sklenice do dalších 10 litrů čisté vody a zalévejte jím suchou půdu. Pokud už ovšem ve vaší oblasti mrzne, aplikujte tento roztok na jaře. Na účinnosti mu to vůbec nijak neubere.

Proč to vlastně všechno funguje

Peroxid vodíku (H2O2) je silné oxidační činidlo, které je známé svými antimikrobiálními vlastnostmi. V kombinaci s octem vytváří účinný roztok, který z půdy účinně odstraňuje škodlivé patogeny, jako jsou houby, bakterie a viry. Doba odpočinku roztoku umožňuje jeho rozklad a uvolňování kyslíku, což dále přispívá k jeho čisticím vlastnostem půdy.

Obří plody angreštu spolehlivě zařídí amoniak s peroxidem iZdroj fotografie: Depositphotos
Půdu zbavíte všech choroboplodných zárodků a bakterií díky roztoku octa a peroxidu vodíku

Syrovátka a kefír jsou zase vynikajícími zdroji užitečných bakterií, které posilují půdní mikroflóru. Tyto bakterie symbioticky spolupracují s kořeny rostlin, čímž napomáhají vstřebávání živin a celkovému zdraví rostlin. A biohumus je bohatý na základní živiny a mikroorganismy, takže působí jako přírodní hnojivo, zlepšuje strukturu půdy a zvyšuje její úrodnost. A pomoci vám může i modrá skalice

Jaké triky pro větší úrodnost zahrady používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články