Zlepšete kondici půdy ve vaší zahradě kompostem z listí a trávy. Nemáte-li kompostér, použijte k jeho přípravě klidně plastové pytle.
Podzimní měsíce se v zahradě nesou ve znamení úklidu a přípravy na zimu. S tím se pojí také likvidace naposledy pokosené trávy nebo padajícího listí. Ideálním způsobem je tento biologický odpad přetavit v živinami nabitý kompost. Zdaleka ne každý zahradník však disponuje natolik velkým kompostérem, který větší množství odpadu pojme. V takovém případě vám kompostování listí, trávy i jiných zbytků umožní obyčejné plastové pytle.
Jak na kompostování listí a trávy v pytlích
Pokud váš kompostér již přetéká biologickým materiálem, ale přesto chcete spadané listí a posekanou trávu šikovně zpracovat, vyzkoušejte kompostování v plastových pytlích. Ty biologickým materiálem naplňte maximálně ze dvou třetin, abyste je poté mohli zavázat. Proces kompostování bude nejefektivněji probíhat, bude-li odpad obsahovat tzv. mokrou (tráva, listí, plevel) a suchou složku (dřevní štěpka, sláma, popel).
Jakmile budou pytle naplněné, nůžkami nebo nožem do nich udělejte několik děr, aby dovnitř mohl proudit vzduch. Takto upravené pytle umístěte do klidnější části zahrady, kde nebudou překážet. Nezapomeňte jimi jednou za měsíc zatřást nebo je obrátit vzhůru nohama, aby se obsažený materiál rozkládal rovnoměrně. V jarních měsících již budete mít k dispozici polorozleželý kompost ideální k zapracování do půdy nebo mulčování.
Celou zahradu vyživí listovka
Z listí ovocných a jiných stromů si můžete vytvořit tzv. listovku v podobě sypkého a lehkého substrátu, který ocení především jílovité a těžké půdy, které díky ní budou kypřejší a propustnější. Kompostovat ho můžete buď ve zmíněných igelitových pytlích, nebo v klasickém kompostéru. Listí je bohaté na uhlík, obsahuje však málo dusíku, který je nutné mu dodat, aby proces kompostování probíhal správně. Může jít o výluh z jakéhokoliv plevele, zákvas ze slepičího trusu nebo močovinu. Ideální je přidat také polorozleželý kompost.
Jaké listí se hodí ke kompostování
Zdaleka ne všechno listí je vhodné ke kompostování. Obzvlášť kontroverzní je mezi zahradníky otázka, zda kompostovat listy z ořešáku královského. Juglon – látka, kterou strom obsahuje – má totiž negativní vliv na růst některých rostlin. Někteří pěstitelé ale kompostem z ořešákového listí úspěšně mulčují rostliny, které na něj citlivé nejsou, například túje nebo červené rybízy.
Pravdou je ale to, že ořešákové listí se pomaleji rozkládá. Řešením je přejet ho před uložením na kompost sekačkou na trávu a rozmělnit ho tak na menší kousky. Nikdy však nekompostujte listí stromu, který je napadený rzí, skvrnitostí nebo jinou chorobou. Pozor dávejte i v případě kompostování kaštanového listí, které nejen, že se také rozkládá pomalu, ale může být napadené klíněnkou jírovcovou.