Co si počít se žloutnoucím česnek a jak správně zasáhnout, aby se nezničila celá úroda

                   

Existuje několik vážných příčin, kvůli nimž listy česneku setého alias česneku kuchyňského (Allium sativum) žloutnou a odumírají. To má samozřejmě negativní vliv na vývoj palic, takže pokud nezasáhnete včas, získáte jen značně scvrklou úrodu bez většiny chuti i vůně. Dobrou zprávou je, že většinu důvodů můžete sami snadno ovlivnit. A jak na to?

Česnek může zežloutnout kvůli mrazu

Sázíme-li česnek na podzim pro brzkou jarní sklizeň, můžeme tento faktor ovlivnit jen málo. Prvním důležitým bodem je samozřejmě dodržení termínu výsadby. Vždy ho půdě svěřujeme v říjnu nebo v listopadu (jedině podhorské oblasti mají výjimku pro září).

iZdroj fotografie: Pixabay

Během této doby si sadba stihne vytvořit nové a silné kořeny, ale ještě nemá dostatek síly k tomu, aby řádně vyhnala listy nad ochrannou vrstvu půdy a riskovala tak poškození od mrazů. Pokud se to stane, pak listy často zcela zmrznou a na jaře se česnek probudí k životu prostřednictvím zažloutlých výhonů.

Další nebezpečí číhá na česnek na jaře – už vysoké březnové teploty ho mohou vybudit a následné prudké ochlazení ho nevyhnutelně poškodí. Proto vždy doporučujme chránit sadbu před mrazem. Už na podzim záhon dobře mulčujte shrabanou vrstvou listí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ta česnek ochrání před mrazy i další nepřízní počasí. Na jaře je pak možné použít i netkanou textilii nebo vrstvu mulče jednoduše obnovit. A co si počít s česnekem, který se nám uchránit nepodařilo? Postříkejte jeho listy biostimulačním roztokem, jenž pomůže s obnovením jeho vitality a růstu.

Když je důvodem nedostatek nebo přebytek vlhkosti

Česnek má rád střídmost, takže ani příliš suchá, ani příliš deštivá období mu nesvědčí. A totéž platí pro zálivku. A co si tedy pohlídat? Během obvyklého jara bez delších propršených sekvencí mu postačí zálivka jednou za dva týdny. Zálivku je nutné navýšit jen při extrémně suchých a teplých podmínkách.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Alternativou je opět vysoká vrstva mulče. Pamatujte si také, že přebytek vlhkosti je pro česnek horší, než její nedostatek. A kdy se zálivkou přestat? Přibližně měsíc před sklizní. Vyhnete se tak vodnatelnosti a nedostatečnému aroma stroužků.

Zavařit vám mohou také choroby a škůdci

Ve svých pletivech obsahuje řadu fytoncidů, což jsou látky, označované jako přírodní antibiotika. Dokáží odradit celou řadu škůdců a působí i proti zákeřných chorobám, proto se česnek tak často používá do kombinovaných výsadeb.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takže pokud změní jeho listy barvu do sluníčkových odstínů, může jít o první příznak útoku škůdců nebo nemocí, s nimiž si ani jeho biologická obrana nedokázala poradit. Nejvíce ho ohrožuje padlí, hlístice, vrtalky, chřestovníček nebo třeba šedá hniloba. Pomůže jen včasný zásah.

Proto houbovým chorobám použijte fungicidy, na škůdce z říše hmyzu zase insekticidy (mohou být přírodní i uměle připravené). Ovšem v případě útoku hlístic je už na jakoukoliv záchranu pozdě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedinou možností je tak prevence. Nikdy nesázejte česnek na stejný záhon po více let za sebou (povolené maximum je u zdravé výsadby bez chorob a škůdců tři roky) a nepěstujte v jeho blízkosti rostliny, jež na sebe některé z obávaných patogenů lákají jako magnet. Jde například o měsíček (Calendula).

Problémem může být i nedostatek dusíku a dalších živin

Že pro vás žádná z výše uvedených kategorií neplatí? Dbali jste na správnou výsadbu, ochránili ho před mrazem, zaléváte správně a choroby i škůdci se vám vyhýbají obloukem? Pak je tu poslední možnost, kterou představuje nesprávné hnojení, neboť je česnek citlivý zejména na nedostatek dusíku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V ideálním případě proveďte první hnojení ještě na jaře (půda už musí být zcela rozmrzlá) a to tak, že v 10 litrech vody rozmícháte 6 gramů síranu draselného, stejné množství dusičnanu amonného a 10 gramů superfosfátu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Platí poměr 10 litrů roztoku na jeden metr čtvereční. Jestliže to nepomůže, zopakujte stejný postup za měsíc. A sázíte-li spíše na přírodní prostředky, pak doporučujeme hnojivo z kopřiv s přídavkem dřevěného popela. A nezapomeňte na to, že těsně před sklizní začnou listy česneku žloutnout taktéž. Dost možná vám tak sám signalizuje, že se už brzy budete moci těšit z hojné úrody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články