Jak na množení pelargonií: Stačí jen vědět, kde a jak střihnout

Chtěli byste zazimovat svoje muškáty, ale nemáte pro ně místo? Odeberte z nich řízky, zaberou méně místa a do příštího roku z nich budou vzrostlé rostliny.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Muškáty jsou klasikou českých parapetů, a to zcela oprávněně. Za nenáročnou péči vás odmění květy různých tvarů a barev, kterými se můžete kochat od května až do prvních mrazíků. Podzim je ideální dobou pro množení muškátů řízkováním. Díky němu si nejen rozšíříte sbírku květin, ale omladíte ty staré a ušetříte místo při jejich zazimování. Stačí dodržet několik pravidel.

Množení muškátů řízkováním

V domácích podmínkách je nejjednodušší množení muškátů řízkováním. Že na této metodě není nic složitého, potvrzuje i web Dzen. Řízky odebírejte vždy ze zdravé rostliny, a to tak, že je jednoduše odlomíte v kolínku. Měly by být dlouhé alespoň 10 až 15 cm. Poté odstraňte poupata a přebytečné listy, které by rostlinku zbytečně obíraly o sílu, stačí ponechat jen dva na samotném vrcholu. O zkušenost z řízkováním se podělila čtenářka Klára: „Zdravý řízek poznám tak, že při ulomení v kolínku hezky křupne, to pak vím, že určitě zakoření.“

Proces kořenění můžete ještě podpořit použitím stimulátoru, a to buď zakoupeného v zahradnictví, nebo podomácku vyrobeného podle Chalupáři-Zahrádkáři. Naši redaktoři provedli test, zda se domácí stimulátor při množení muškátů skutečně osvědčí. Deset řízků pelargonie jsme nechali kořenit bez jakéhokoliv přípravku a dalších deset (stejné odrůdy) jsme namočili podle návodu do medu a skořice. Z první skupiny zakořenilo osm rostlin, se stimulátorem všech deset. Druhá skupina hlavně ale na první pohled lépe prospívala.

Množení muškátů řízkováním iZdroj fotografie: Martin Fischer / Creative Commons / CC BY-SA
K řízkování muškátů potřebujete kvalitní substrát

Dopřejte sazenicím kvalitní zeminu

Bez čeho se při množení muškátů neobejdete, je kvalitní zemina, upozorňuje web Svoimi-rukam. Ideální je výsevní substrát. Ten nasypte do vydezinfikovaných květináčků, zapíchejte do něj odebrané řízky do hloubky asi 2 cm a opatrně zalijte. Květináče se sazenicemi přikryjte netkanou textilií nebo umístěte do pařníčku, kde se drží vyšší vlhkost vzduchu, a umístěte na světlé místo s teplotou kolem 20 stupňů. Rostlinky zakoření během následujících čtyř až šesti týdnů, což poznáte podle toho, že začnou růst nové lístky.

O sazenice správně pečujte

Pokud jste řízky sázeli do malých sadbovačů, měli byste je po zakořenění přesadit, ve větších květináčích ale rostliny vydrží až do jara. Umístěte je na chladnější místo, teplota by se měla pohybovat kolem 10 stupňů a výrazně nekolísat. Nedopusťte přemokření substrátu, rostlinky by uhnily. Brzy na jaře již namnožené muškáty můžete přesadit do finálních truhlíků a květináčů. Až je v květnu dáte zase na parapet, nezapomeňte se o ně správně starat, jak již radili Chalupáři-Zahrádkáři.

https://www.youtube.com/watch?v=8p2tUcrDAVI&t=639s
Jak na řízkování pelargonií

Jaké rostliny si množíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články