Jak zakořenit každou pokojovou rostlinu: Potřeba bude jen med a skořice

Pokud se vám opakovaně nedaří rozmnožit některou z pokojových rostlin, nevěšte hlavu. Domácí zakořeňovače čekají v kuchyni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nové pokojové rostliny není potřeba vždy kupovat. Spoustu z nich si totiž dokážete namnožit sami. Nejjednodušší metodou bývá u spousty pokojovek řízkování – stačí někoho poprosit o stonek či lístek, ten zasadit do substrátu a čekat, až rostlina sama zakoření. Některé pokojové rostliny bohužel zakořeňují jen velmi těžko. Pomoci jim může speciální růstový stimulátor z obchodu, existuje ale způsob, jak rostlině celý proces usnadnit přírodními prostředky a donutit zakořenit takřka každou pokojovku.

Množení rostlin má svá pravidla

Chcete-li zakořenit pokojovou rostlinu, je třeba dodržet několik zásad. Důležité je odebírat řízky ze silných a zdravých rostlin. Pokud je rostlina napadená chorobou nebo škůdci, bude stonek z ní jen těžko zakořeňovat. Pamatujte také, že ne všechny pokojové rostliny se k řízkování hodí. Ze stonku si můžete namnožit třeba voděnku, monsteru či fíkus, z listu zase africké fialky nebo tlustici. Jiné pokojovky – např. lopatkovec, kapradiny a strelicie – se množí dělením trsů.

Pomůže med a skořice

Pokud ani zdravá rostlinka ne a ne zakořenit, zkuste jí pomoci: stonek namočte do medu a posypte skořicí. Poté takto ošetřený řízek zasaďte do květináče se zeminou, vydatně zalijte a umístěte do pařníčku nebo přikryjte igelitovým sáčkem, aby se voda nevypařovala. Med a skořice působí antibakteriálně a ochrání řízek před škodlivými bakteriemi, plísněmi a hnilobou. Po pěti až deseti dnech rostlina začne vypouštět nové kořeny.

Přesazování pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik

Se zakořeňováním pomůže jiná rostlina

Nejeden milovník pokojových rostlin pěstuje také aloe vera. Tento užitečný sukulent má spoustu využití – je přírodní čističkou vzduchu a připravena pomoci při nehodách, jakými jsou drobné popáleniny, ranky nebo škrábance. Kromě toho aloe funguje jako přírodní stimulátor růstu. Chcete-li pomoci rostlině zakořenit ve vodě, přidejte do sklenice 10 kapek čerstvé šťávy a po zhruba dvou týdnech postup zopakujte. Šťáva ochrání řízek před případnou hnilobou.

Zalévání rostlin má svá pravidla. Podívejte se, jak na něj.

Jaké používáte triky při množení rostlin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články