Jak na úspěšné pěstování Aloe vera: Roli hraje vhodné umístění i způsob zálivky

Aloe vera je pro své léčivé účinky přezdívána domácí lékařkou. Přestože bývá nenáročná, je několik úskalí, která mohou při jejím pěstování nastat.

Aloe vera v květináči i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Aloe vera nevyžaduje časté zalévání ani zvláštní péči, což z ní dělá oblíbený sukulent. Přesto se mohou občas při jejím pěstování objevit problémy, jako je hnití kořenů nebo změna barvy a konzistence listů. Zjistěte, jaké potíže mohou nastat, jak je řešit a do budoucna jim předcházet. Sukulentní rostlinka, jež dokáže čistit vzduch a jejíž šťáva má léčivé vlastnosti, vám rozhodně poděkuje a svou péči vám určitě oplatí.

Listy aloe změnily barvu

První problém může nastat u celé řady rostlin – změna barvy listů. Někdy listy aloe zešediví a objeví se načervenalý odstín. Důvodem je stres. Možná jste rostlinu přemístili ze stínu na slunný parapet. Vraťte raději rostlinu na původní místo. Zhnědnutí listů způsobuje nadměrná vlhkost nebo to, že jsou staré a brzy odpadnou. Stačí je odstranit, abyste vytvořili místo pro nové. Důvodem zažloutlých špiček listů může být nedostatek živin v půdě. Pomůže pohnojení nebo přesazení do výživně zeminy.

Hnití kořenů vyřeší správné zalévání

Hniloba kořenů je poměrně závažná bakteriální infekce, která vyvolává opadávání listů, ztenčení kořenového krčku nebo dokonce hnilobu celého kmene. Příčinou je příliš hojné zalévání. Aloe není třeba často zalévat, protože hromadí vlhkost ve svých dužnatých listech a ve stonku. Zalévejte, až když je půda zcela suchá. Aby voda v květináči nestála a nemnožily se v ní bakterie, nesmí chybět drenáž. Nejlepší možností, jak vyřešit hnilobu kořenů, je přesadit aloe do nové půdy a teprve po třech týdnech rostlinu zalévat.

Nemocná aloe vera iZdroj fotografie: Pexels

Když má aloe slabé listy

Občas se u aloe very mohou vyskytnout křehké, ochablé a zdeformované listy. Důvodem je nedostatek světla. Za slunečných dnů stačí rostlině světlý parapet nebo balkon, ale v zimě uvítá další osvětlení – fytolampu. Rostlina potřebuje alespoň šest hodin světla denně, aby se správně vyvíjela a vypadala zdravě. Za nezdravým vzhledem se mohou skrývat také škůdci, jako jsou svilušky či molice. Ošetřete rostlinu koupeným insekticidem nebo některým z domácích postřiků.

Návod, jak si jednoduše namnožit aloe vera z listu

Jak se staráte o Aloe vera vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články