Proč hnojit rostliny kvasinkami: Stačí jen kousek a pokojovky se brzy odvděčí

Ze základních surovin, které máte určitě doma, si můžete jednoduše vyrobit hnojivo, jež dodá vaším pokojovým rostlinám novou sílu a energii. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hnojení rostlin, a to nejen těch pokojových, je velmi důležitou součástí péče. Po zakoupení nové květiny shromažďujete informace nejen o vhodné zálivce, o nejlepším místě pro pěstování, ale právě také o nejvhodnějším hnojivu, které bude vaší rostlině prospívat. Bez něj je péče o rostlinu často marná práce. Její růst se zpomalí, nebo dokonce úplně zastaví.  

Občasným přihnojením nic nezkazíte 

Hnojením pomocí kvasinek dokáže probudit i dlouho zanedbané květiny. Kvasinky dodávají rostlinám energii a podporují je v jejich růstu a kvetení. Potřebné živiny dodávají i půdě, ve které rostlina roste a zároveň podporují aktivaci velmi prospěšné mikroflóry. Zkrátka samá pozitiva, proto je škoda účinky kvasinek nevyužít. Příprava domácího hnojiva pak trvá jen pár minut a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.  

Hnojení rostlin kvasinkami iZdroj fotografie: Pexels

Pro samotnou přípravu hnojiva si připravte cukr, droždí a také vodu. Do pěti litrů vody přidejte 15 gramů cukru a 5 gramů droždí. Roztok nechte 3 až 4 hodiny odpočívat a poté zřeďte 1 litr přípravku v 5 litrech vody. Tímto naředěným roztokem pak můžete všechny rostliny řádně zalít. Léčebnou kůru z hnojiva s kvasinkami pak můžete rostlinám dopřávat klidně i dvakrát ročně.  

Kvasinky zachrání i umírající rostliny

V případě přesazování slabých květin můžete přidat kvasinky a také popel, který dodá vašim rostlinám potřebné vitamíny (tím občas pohnojte i rostliny hnojené popelem standardně – dodá totiž do zeminy chybějící draslík). Hnojením nikdy nemůžete nic zkazit, ale stejně důležité je o rostliny pečovat s láskou a velkou dávkou trpělivosti.

Zkušený zahrádkář ví, co a jak rostliny potřebují a jak jim nejlépe pomoci, když se zrovna nedaří. Proto, než nad nějakou pokojovou rostlinou zlomíte hůl, vyzkoušejte energeticky nabité kvasinkové hnojivo. Za pokus nic nedáte a rostlině tak můžete jen prospět.  

Jaké pokojové rostliny máte nejraději?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články