Když pelargonie nekvete: Můžeme si za to sami, na vině je často málo světla a špatná zálivka

Pokud vaše pelargonie nekvete tak, jak od ní očekáváte, zjistěte, zda má vše potřebné. Mnohdy totiž za tento stav může jen a jen pěstitel.

Když pelargonie nekvete bývá na vině málo světla a špatná zálivka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Muškáty, známé také jako pelargonie, jsou oblíbenou volbou pro slunné balkony a zahrady, a to především díky své schopnosti odolávat dlouhodobému suchu. Pokud však vaše muškáty nekvetou podle očekávání, je třeba zvážit několik faktorů, a to včetně nedostatečného osvětlení a špatné zálivky.

Význam světla pro muškáty

Pelargonie jsou doslova stvořeny pro slunná stanoviště a jejich kvetení je do značné míry ovlivněno množstvím světla, které dostávají. Nejlépe se jim bude dařit na jižně nebo západně orientovaném místě. Ovšem jsou-li umístěny na stinném místě, nepokvetou vám, proto určitě zvažte jejich přemístění na slunnější místo. Změna umístění je často přiměje k tomu, aby začaly vytvářet poupata a později vás potěšily i květy.

Úloha správné zálivky

Je pravda, že muškáty jsou rostliny odolné vůči suchu, ale pokud je zapomenete zalévat, nemůžete očekávat, že se vám odmění bohatým kvetením. Mají sice schopnost ukládat vodu, aby přežily období sucha, ale budou si ji šetřit, což může ovlivnit jejich schopnost kvést. Jak byste tedy měli muškáty zalévat, aby krásně kvetly? Pokud je půda suchá, je to znamení, že vaše muškáty potřebují zálivku. V horkém počasí, které je v létě běžné, mohou muškáty vyžadovat zálivku dvakrát denně – jednou ráno a jednou večer.

Nezapomeňte na hnojení

Pokud jsou vaše muškáty umístěny na plném slunci, dostávají dostatek vody, ale přesto nevytvářejí mnoho květů, může být problém v nedostatečném hnojení. Muškáty patří mezi opravdu hojně kvetoucí rostliny, a aby si udržely kvetení, potřebují pravidelné přihnojování. Muškáty hnojte od jara do podzimu alespoň jednou měsíčně, abyste jim zajistili potřebný přísun živin.

Když pelargonie nekvete bývá na vině málo světla a špatná zálivka iZdroj fotografie: Freepik

Můžete se rozhodnout pro komerční hnojiva pro pelargonie dostupná v zahradnictvích, ale není na škodu vyzkoušet i ta domácí. Mezi ty oblíbené patří např:

  • Kompost z banánových slupek: Kolem základny pelargonií zakopejte banánové slupky a dopřejte jim draslík.
  • Zeleninový vývar: K zalévání muškátů použijte nesolenou vodu z vařené zeleniny.
  • Cibulový vývar: Po uvaření cibule nechte vodu vychladnout a použijte ji k zalévání rostlin.
  • Cukrová voda: Smíchejte malé množství cukru ve vodě a použijte ji jako doplněk k běžné zálivce.
  • A vyzkoušet můžete i oblíbené hnojení exotickou kurkumou.
Když pelargonie nekvete bývá na vině málo světla a špatná zálivka iZdroj fotografie: Pixabay

Řez pro lepší kvetení

Chcete-li povzbudit kvetení muškátů, nezapomeňte pravidelně odstraňovat odumřelé nebo opotřebované části rostlin. Tyto odumřelé části mohou celkově oslabit rostlinu a vytvořit příznivé podmínky pro houbové choroby a napadení škůdci. Odstraňováním odumřelých květů a listů umožníte rostlině soustředit svou energii na tvorbu nových květů. Pokud všechny tyto faktory vezmete v úvahu, pak se bohaté kvetení jistě brzy opět dočkáte. Navíc získáte silné a zdravé rostliny, které bez potíží přezimují a potěší vás svou krásou i příští rok.

Jak se o své muškáty staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články