I ten nejhezčí chodníček v zahradě dokáže kazit plevel rostoucí v jeho spárách. Ten z něj můžete odstranit i docela ekologicky.
Úporný plevel v dlažbě trápí majitele zahrad od jara do podzimu. Válčit se s ním dá různými způsoby. Na pultech obchodů je k dostání celá řada herbicidů, z nichž některé jsou účinnější, jiné již méně. Jedno ale mají společné – většinou stojí nemalý peníz a nejsou zrovna příznivé k okolnímu prostředí. Dají se však nahradit jiným, přírodním a levnějším prostředkem – tím je obyčejný ocet.
Plevel dokáže zlikvidovat ocet
Plevel nejen, že kazí vzhled zámkové dlažby, ale dokáže ji svými dlouhými kořeny, které se dostanou všude, i vážně poničit. Ruční vytrhávání je neskutečně namáhavé a většinou nepříliš účinné – plevel se objevuje stále znovu. Než se ze zoufalství uchýlíte k chemické likvidaci, zkuste ocet. Radí tak web Pro ženy a jeho slova potvrzuje i pan Pavel: „Na jaře jsme na zahradě udělali nový chodníček a hned ten rok se ve spárách objevil plevel. Možná jsme udělali chybu, že jsme ho nepodložili třeba zahradnickou fólií. Nakonec nám ale pomohl octový postřik.“
Jak na výrobu octového postřiku
K výrobě přírodního herbicidu budete kromě octa (nejlepší je bílý, který je univerzálním pomocníkem i při úklidu domácnosti, jak psali Chalupáři-Zahrádkáři) potřebovat ještě vodu, tekutý prostředek na nádobí a hrubozrnnou sůl. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:3, přidejte několik kapek jaru a velkou lžíci soli. Vše protřepejte, aby se sůl zcela rozpustila, a přelijte do lahve s rozprašovačem.
Hotovou směsí pak stříkejte plevel ve spárách, dokud nezačne chřadnout, což bude již za pár dní. Chodník takto ošetřujte vždy navečer a dávejte pozor, aby se přípravek nedostal vám do očí nebo na jiné rostliny, kterým by také zaškodil. Octový postřik můžete vylepšit také listím ořešáku, které obsahuje juglon – látku, která brání ostatním rostlinám v růstu, jak píší Chalupáři-Zahrádkáři.
Nejjednodušší je vroucí voda
Jako nejjednodušší způsob války s plevelem ve spárách se mi jeví vařicí voda. Je to takřka bez práce a zdaleka nejekologičtější. Radí tak i magazín Snadno bydlet. Já v tomto případě efektivně využívám i horkou vodou po uvaření brambor nebo těstovin (ta je navíc osolená, což podpoří její účinek). Proces můžete provádět opakovaně, já se mu však vyhýbám za chladného a mrazivého počasí, kdy hrozí, že by dlažba vlivem prudké změny teploty mohla popraskat.