Proč mají skořápky vajec různé barvy: Rozlišovat je nemusíte, jsou úplně stejná

Je lepší bílé nebo hnědé vejce? Toť otázka celé řady konzumentů. Kvalita vajec však záleží na úplně jiných věcech, než je barva skořápky.

i Zdroj fotografie: Lanntaron / Creative Commons / CC BY-SA
                   

U slepičích vajec se setkáváme s různými barvami. I to může být jeden z faktorů, podle kterého se v obchodech někteří rozhodují, zda koupí béžová nebo bílá vajíčka – věří totiž, že ta či ona jsou chutnější nebo zdravější. Pro budoucí chovatele může být zase barva skořápky vejce podstatná při rozhodování, jaké plemeno si pořídit. Zjistěte, jak je to se zbarvením vajíček a jejich výživovou hodnotou doopravdy.

Vajíčko – živinami nabitá bomba

Vejce je malý, ale cenný a bohatý zdroj živin a jeho variabilita z něj dělá jednu z hlavních přísad mnoha jídel po celém světě. V bílku najdete obrovské množství proteinů, ve žloutku zase tuků. Kromě toho vejce obsahují celou řadu minerálů – železo, vápník, draslík nebo selen. K zahození nejsou ani vitamíny skupiny B. Aby si vejce zachovala všechny živiny a dlouho vydržela, je potřeba je umět skladovat. Pokud nestíhám zpracovat větší množství vajec, nebojím se je zamrazit, jako jsme radili na webu Chalupáři-Zahrádkáři.

Barva vejce o chuti nerozhoduje

Řada lidí věří, že vejce určité barvy jsou chutnější, zdravější nebo že obsahují méně cholesterolu. Ve skutečnosti barva žádný vliv na chuť, ani na výživovou hodnotu vejce nemá, jak zjistil web Žena aktuálně. Více záleží spíše na stravování a celkovém blahobytu slepic. Nejlepší budou vždy vajíčka od slepic z volného chovu. Poznáte je podle čísla v označení na skořápce – 1 znamená volný chov, 2 halový a pod 3 jsou ukrytá vajíčka slepic z klece. Pokud vajíčka nekupujete, ale máte vlastní domácí, věnujte pozornost vyváženému krmení, jak jsme poradili na Chalupáři-Zahrádkáři.

Různé slepičky, různá vajíčka

Barva vaječné skořápky nezáleží na ničem jiném, než na plemeni slepice, která vejce snesla. Hnědá nebo béžová vajíčka snáší většina tmavých hybridních druhů slepic (tedy těch speciálně vyšlechtěných pro vysokou snášku), které mají tmavé laloky. Z čistokrevných je to pak například rodajlend nebo české plemeno šumavanka, které chová Jana z Klatov: „Dávají vajíčka s hnědou skořápkou a nesou se i během zimy.“ Bílých vajíček se zase dočkáte od slepiček ze světlými laloky, například od vlašek, leghornek nebo hybridní nosnice Lohman, jak vysvětluje web Slepičář.

Slepice araukana iZdroj fotografie: Pxhere
Araukana – slepice, která vás obdaruje zelenými vajíčky

Stále větší popularitě se těší i vejce jiných barev, než je béžová, hnědá nebo bílá. Já kvůli vajíčkům v odstínech modré a zelené chovám araukany, slepice původem z Jižní Ameriky. Od jiných slepic je neodlišuje jen barva vajíček, ale i jejich vzhled – nemají typické ocásky a hlavy jim zdobí licousy a vousy. Ani v tomto případě však nemá barva skořápky na výživovou hodnotu vejce žádný vliv.

Podle čeho se rozhodujete při výběru vajec?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články