Aby slepice lépe snášely: Chce to úpravu stravy, perfektně pomůže pšenice a kukuřice

Každý chovatel slepic si přeje mít zdravé a spokojené ptáky a tím pádem i vysokou snášku vajec. Základem pro to je vyvážený slepičí jídelníček.

Slepice a snesená vejce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Málokteré užitkové zvíře uvidíte na českých zahradách tak často jako slepice. Někteří je chovají pro okrasu nebo jako roztomilé společnice, jiní na maso, většina lidí však kvůli domácím vajíčkům. Ačkoliv nejsou extrémně náročné, je několik zásad, které byste při jejich chovu měli dodržovat. Jen pokud budou ptáci žít ve vyhovujících podmínkách, bude snáška vajec pravidelná a vysoká. Důležitou roli přitom hraje pohodlný kurník a kvalitní krmení.

Vejce dává jen spokojená slepice

Slepice jsou navzdory utkvělým představám spousty lidí poměrně inteligentní a citliví tvorové. Stres a nepohodlí mohou snadno způsobit, že snáška vajec rapidně klesne. Jedním ze základních stavebních kamenů úspěšného chovu je vhodný kurník. „Ten by měl v létě skýtat ochranu před horkem a v zimě před vlhkem a průvanem, samotný chlad již slepicím nevadí“, radí blog Slepice v nouzi. Nepodceňujte ani hygienu kurníku, aby se v něm nemnožili parazité. Ti dokáží slepičí organismus vysílit natolik, že ptáci přestanou snášet.

Slepice ponesou jako divé díky kvalitnímu krmení

K tomu, aby slepice prospívaly a pravidelně nesly, potřebují vyváženou stravu. Zbytky z kuchyňského stolu rozhodně nestačí, ačkoliv jimi jejich jídelníček můžete občas obohatit. „Jídlo ale nesmí být zkažené, smažené nebo příliš kořeněné,“ upozorňuje pan Petr z Plodné zahrady ve svém videu o chovu slepic. Základ slepičího menu tvoří pšenice, která je zdrojem energie, vlákniny, minerálů a vitamínů, především skupiny B. Tvořit by měla minimálně polovinu krmné dávky, obohatit ji můžete také o trochu ovsa a ječmene.

Chybět by neměla ani kukuřice, která je díky vysokému obsahu sacharidů skvělým zdrojem energie především v zimních měsících. Slepice tak díky ní i v náročnějším zimním obdobím budou mít dostatek sil na snášku. Samotné obiloviny však slepičkám nestačí, krmení musí zahrnovat také dostatek bílkovin v podobě sóji nebo masa. O pevnou skořápku se postará vápník, pořiďte svým holkám vápenný grit nebo jim dávejte sušené a drcené skořápky. Nezbytný je stálý přístup k čisté vodě.

Krmení slepic na dvorku iZdroj fotografie: Pixabay
Polovinu krmné dávky by měla tvořit pšenice

Slepice ocení krmení zeleninou

Velice rády si slípky pochutnají i na trávě (dejte však pozor na rostliny toxické pro slepice, kterým se už redakce Chalupáři-Zahrádkáři také věnovala), ovoci a zelenině. V létě ocení například přerostlé okurky a cukety, které obsahují spoustu vody. Na podzim je potěšíte dýní a celoročně strouhanou mrkví, řepou, jablky nebo čínským zelím. „Do pití svým holkám občas přidávám drcený stroužek česneku. Je dobrý pro jejich imunitu a také jako prevence proti začervení,“ radí čtenářům pan Kamil z Žamberka. Znovu platí, že plodiny musí být zralé a nezkažené. Při krmení drůbeže se vyhýbejte rebarboře, rajčatům, syrovým bramborám a citrusům.

Jak obohatit slepičí jídelníček v zimě

Jak krmíte své slepice vy?

Zdroj: Facedobra
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články