9 rostlin, které jsou toxické pro slepice: Od azalek a narcisů až po rododendrony

Pokud dopřáváte svým slepicím alespoň čas od času volný přístup na pozemek, pak byste měli vědět, co je může ohrozit.

i Zdroj fotografie: Jeephotographys / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chov slepic je v poslední době velmi oblíbený. Je však důležité zvážit všechna potenciální nebezpečí, která mohou vašim ptákům ublížit, zvláště když se volně pohybují v zahradě. Mezi různými nebezpečími mohou být některé toxické rostliny. Podívejte se na ty, které se na zahradách vyskytují nejčastěji.

1. Náprstník (Digitalis)

Náprstníky jsou nepopiratelně krásné, ale obsahují v sobě jedovatý digitalis, chemickou látku, která působí na srdce. Požití této rostliny může vést k nízkému krevnímu tlaku, zpomalení srdeční činnosti a dokonce i šoku.

2. Rododendron (Rhododendron)

Rododendrony jsou krásné keře, které se běžně vyskytují na mnoha dvorech a zahradách. Pro zvířata jsou však jedovaté. Naštěstí o ně slepice obvykle příliš velký zájem neprojevují. Nicméně, pokud máte obavy, je vhodné buď odstranit rostlinu z jejich dosahu, nebo ji oplotit.

3. Konvalinka vonná (Convallaria majalis)

Konvalinka je okouzlující rostlina s půvabnou vůní, která však představuje nebezpečí nejen pro slepice, ale také pro domácí mazlíčky a lidi. Tato rostlina obsahuje glykosidy, které mohou narušovat normální fungování srdce. I malé množství konvalinky může být při požití smrtelné.

9 rostlin, které jsou toxické pro slepice iZdroj fotografie: Pixabay

4. Syrové fazole

Zatímco vařené fazole jsou pro slepice zcela bezpečné, syrové nebo sušené fazole nikoli. Tepelně neupravené fazole obsahují hemaglutinin, toxin, který může způsobit, že vaše slepice vážně onemocnění. Pokud máte zeleninovou zahradu, kde pěstujete fazole, je proto vhodné ji oplotit.

5. Kapradiny všeho druhu

Kapradiny, divoké i kultivované, se často vyskytují na mnoha dvorech a kuřata obvykle nejeví zájem o jejich konzumaci. Kapradina však může být pro kuřata jedovatá, pokud je požita ve významném množství. Příznaky otravy kapradinou u kuřat zahrnují hubnutí, anémii a třes.

6. Reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum)

Rebarbora je oblíbená vytrvalá rostlina známá svými kyselými stonky používanými v různých pokrmech. Slepice sice mají tendenci se jí spíše vyhýbat, může však být toxická pro jiná zvířata.

9 rostlin, které jsou toxické pro slepice iZdroj fotografie: Pixabay

7. Rostliny z čeledi lilkovité

Jde o brambory, rajčata, lilek, papriky a další. Ani k nim by se slepice neměly dostat, protože jim mohou způsobit velmi vážné zažívací potíže.

8. Narcis (Narcissus)

Narcisy jsou jednou z nejčastěji pěstovaných vytrvalých květin, které svými krásnými květy zdobí zahrady. Naštěstí o ně slepice obvykle zájem nejeví. I Tak však myslete na to, že jsou jedovaté.

9. Azalky (Azalea)

Azalky se vyskytují v mnoha zahradách. Při požití však pro slepice představují značné nebezpečí, protože obsahují grayanotoxiny, což jsou toxické sloučeniny. Ani k nim tedy svou drůbež nepouštějte – místo toho jí dopřejte jiné vhodnější krmení.

Jak se o své slepice staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články