Jak donutit slepice snášet více vajec: Změny v podmínkách mohou zařídit až 250 vajec ročně

Pokud máte dojem, že vaše slepice nenesou tak, jako předtím, podívejte se pozorně na podmínky, které jim poskytujete.

i Zdroj fotografie: Furtwangl / Peachyeung313 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cesta k trvalému a spolehlivému zásobování vajíčky od vlastních slepic nemusí být nijak trnitá ani obtížná. Množství snášených vajíček totiž lze ovlivnit několika šikovnými způsoby. Musíte však podchytit opravdu vše – od péče o malá kuřata až po spokojenost dospělých slepic, které už mají dobu své největší slávy za sebou.

Vše začíná péčí o kuřata

Pokud si pořizujete už malá kuřata, ze kterých plánujete vychovat dospělé nosnice, musíte se o ně řádně postarat. Zajistit jim musíte především dostatek vody a krmivo, které obsahuje všechny potřebné živiny a minerály. Vhodné je kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin a krmné směsi, speciálně navržené pro nosnice.

Světlo je také důležité

Možná to nevíte, ale slepice potřebují také dostatečné množství denního světla, to totiž dokáže produkci vajec podpořit. Pokud vaše slepice dostatek přirozeného denního světla nemají, měli byste zvážit instalaci umělého osvětlení. To se vyplatí zejména v zimních měsících nebo ve chvíli, kdy musí být slepice zavřeny v kurnících dlouhodobě, například kvůli karanténním opatřením.

Hygiena a úprava hnízda iZdroj fotografie: Depositphotos

Hygiena a úprava hnízda

Zajistěte, aby vaše slepice měly čisté a suché hnízdo, a mohly klidně snášet vajíčka. Hnízda by měla být pravidelně čištěna a také zatemněna. Pokud před ně pověsíte závěs a vytvoříte tak vlastně jakousi kukaň, budou se slepice cítit bezpečněji, což se odrazí na jejich produkci vajec.

Pozor na zdraví nosnic

Pravidelně kontrolujte zdraví svých slepic a zajistěte, aby byly chráněny před chorobami a parazity. Infekce a nemoci totiž mohou také negativně ovlivnit produkci vajec. Všeobecně platí, že se vždy vyplatí řešit problémy už v jejich zárodku a nečekat, až se potíže opravdu znásobí. Velkým pomocníkem bývá v tomto případě popelení. Pokud budou mít slepice k dispozici prohlubně s pískem nebo popelem, které budou moci pravidelně používat, nebudou tolik trpět parazity a přispěje to k jejich lepšímu zdraví i větší spokojenosti.

Dopřejte jim kvalitní odpočinek

Nezapomínejte na to, že slepice potřebují také dostatek odpočinku k tomu, aby mohly produkovat maximální množství vajec. Zajistěte proto, aby vaše nosnice měly po celý den k dispozici klidné a tiché místo, kde mohou odpočívat.

Hygiena a úprava hnízda iZdroj fotografie: Depositphotos

Výběr plemen je také důležitý

Možná to nevíte, ale některá plemena slepic jsou jednoduše vyšlechtěna k vyšší produkci vajec. Pokud se tedy snažíte o zvýšení produkce svých domácích vajec, zvažte výběr plemen slepic, která dokážou nabídnout opravdu vysokou produkci po celý rok.

Pokud si všechny tyto faktory pečlivě pohlídáte, může vám to efektivně pomoci podpořit produkci vajec u vašich slepic. Je ovšem důležité také mít na paměti, že tito ptáci obvykle nekladou vejce každý den. Naopak – po dobu několika dnů v měsíci se obvykle na hnízdě nezdržují, protože procházejí cyklem produkce vajec a po tuto dobu jednoduše nová nesnáší.

Jaké triky používáte ke zvýšení nosnosti slepic vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články