Ochraňte své sazenice a vyžeňte slimáky díky skořápkám od vajec. Už se nikdy nevrátí zpět

                   

Je to jako zákon schválnosti. Slimáci se totiž vždy pustí do květin nebo sazeniček zeleniny, kterých si ceníte ze všeho nejvíce. A jak se proti nim bránit? Nemusíte je hned solit, ani kupovat drasticky působící jedy. Ukážeme vám, jak je odradit od návštěvy záhonů jedním čistě přírodním způsobem. A to za pomoci vaječných skořápek.

Vaječné skořápky podrťte a vysypte tam, kde je třeba

Skořápky z vajec můžete v domácnosti využít mnoha způsoby. Nadrcené poslouží jako hnojivo pro rostliny, ale připravit z nich lze i čaj, který vašemu organismu doplní tolik potřebný vápník. Ovšem právě teď je ze všeho nejlépe uplatníte na zahrádce. Pomohou vám totiž vytvořit mechanickou bariéru, přes kterou se škodliví plži zkrátka hned tak nedostanou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stačí je podrtit opravdu najemno a v dostatečně silné vrstvě s nimi obsypat všechna kritická místa. Půjde nejspíše o záhonky s mladou zeleninou a květinami, ale jestliže k vám tito nevítaní návštěvníci pronikají třeba ze sousedního neudržovaného pozemku, nasypte skořápky klidně i podél plotu. Slimákům jsou nepříjemné a raději se otočí, než by se přes jejich drsný povrch plazili.

Nezapomeňte bariéru pravidelně obnovovat

Vrstva skořápek musí být opravdu silná. A co víc, budete ji muset obnovit po každém větru nebo silnějším dešti. A co když nemáte k tomuto úkolu skořápek dost? Jednoduše si vypomozte pilinami, jehličím, uhlím nebo jakýmkoliv dalším přírodně drsným prostředkem. Slimáky takové překážky rychle odradí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

A jak účinnost vaječných skořápek ještě zvýšit? Jestliže se na zahradě potýkáte se skutečnou slimáčí invazí, přidejte k nim dobře nasušenou kávovou sedlinu. Tu totiž plži opravdu nesnášejí, a navíc vám do půdy dodá potřebný dusík a další živiny. Získáte tak více efektů v jednom. A to se rozhodně vyplatí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články